Лектория с обществена дискусия на тема „Тютюневият град на Пловдив – идентичност, обновяване, приобщаване, спасяване“, ще ще проведе днес в Дома за култура „Борис Христов“ от 16.00 до 20.00 часа. Тя у чест от тазгодишния Архитектурен форум Пловдив 2016, организиран от Камарата на архитектите – Регионална колегия Пловдив.
Форумът преминава под надслов „Тютюневият град на Пловдив – идентичност, обновяване, приобщаване, спасяване“ и е в рамките на културния календар на Общината.
Темата обхваща три от четирите модула на Форума – Архитектурен конкурс, Лектория и Изложба от конкурса.
На лекторията днес ще представят своите становища:
1. Арх. Ива Стоянова, д-р на архитектурните науки
Пропорции: архитектура – намеси – опазване. Примери от съвременното италианско обучение, теория и практика
2. Арх. Иван Колев, експерт в НИНКН
Изследване на тютюневата индустрия в град Пловдив от края на XIX и началото на XX век
3. Димитър Лулчев, експерт икономист
Финансиране на дейности по опазване на недвижими културни ценности . Проблеми, възможности, перспективи за промяна
Идеята е събитието да постави началото на широка обществена дискусия по темата.
Входът на дискусията е отворен за всички, които се вълнуват по темата и милеят за опазването на идентичността на Пловдив. Целта е архитекти, представители на общината, собствениците на имоти в района, граждани и общественици на Пловдив да почерпят информация за натрупания международен опит по темата, както и икономически модели за успешни инвестиции.
Идеята е да се анализира какви са проблемите на собственици, държава и общини в опазването на паметниците на недвижимо наследство и защо законите в България не работят ефективно за тяхното съхранение. Впоследствие ще бъдат направени съответните изводи и ще се инициират необходимите законодателни промени.
В свое отворено писмо по повод опожарените тютюневи складове КАБ Регионална колегия Пловдив заявява:
Настояваме за спешни законодателни промени:
– Да се създадат законови условия за подпомагане на собствениците на сгради паметници на културата от страна на община и държава.
– Да има законови работещи правила, с които да могат да се конфискуват имоти – недвижими културни ценности, в полза на общината или държавата, когато техните собствениците не полагат нужните грижи или ги похабяват чрез начина, по който ги ползват.
– Да се подобри ефективността от работата на държавните и общински контролни органи, отговорни за опазването на културното наследство, които към настоящия момент търпят основателна критика.
Ние се надяваме и предлагаме нашата лектория с обществено обсъждане да стане част от една каскадна дискусия, включваща всички организирани до този момент такива срещи, конференции, обсъждания и дебати от граждански и творчески сдружения, като в края на годината се проведе заключителна конференция под егидата на Фондация 2019, с която да се обобщат и формулират ясно:
– подходящи мерки за опазване, ефективно управление и социализация на Тютюневия град
– искания за конкретни промени в националното законодателство, касаещо културното наследство. Съвет на Камарата на архитектите в България, Регионална колегия Пловдив