Георги Иванов: И аз като всеки българин искам националите да побеждават

Но не се бъркам в работата на комисиите на БФС, както и в работата на националния треньор – кои футболисти вика и кои футболисти ще играят

Президентът на Българския футболен съюз Георги Иванов беше гост на церемонията по теглене на жребия за осминафиналите в турнира за Купата на България. След нейния край той говори обстойно пред журналистите по всички наболели теми, сред които прехвърлянето на управлението на професионалния футбол към Лигата, претенциите на Левски за съдийски грешки в техен ущърби. Но също така се спря и на предстоящите двубои на националния отбор на България в турнира Лига на Нациите, с които приключва кампанията в група С3 – гостуване на Люксембург и домакинство на Беларус.

„Мисля, че от събитието клубовете трябва да са доволни, но не знам дали са доволни от жребия. В крайна сметка по-добрите отбори трябва да продължат напред. В крайна сметка това, което каза и президентът на Професионалната лига – купата е най-прекият път към европейските турнири. Затова съм уверен, че ще вложат всичко най-добро, което имат в отборите, за да продължат напред“, започна президентът на БФС.

„Тук съм като в знак на подкрепа. Защото преди десетина дни хората си мислеха, че имаме проблеми с Атанас Караиванов по повод изказването, което направи за рекетьорите. Затова дойдох да подкрепя лигата. Както знаете, ние стартираме някакви процеси за прехвърляне на първенството към Професионалната лига – става дума за елита и за втора лига. Но пък в крайна сметка не съм видял още нищо от професионалния футбол, като например структурата, която те трябва да ми предложат, за да бъда спокоен, че ще прехвърля първенството на подготвени хора. Ние коментираме тази тема постоянно – и с Атанас Караиванов, и с Добрин Гьонов, който дойде в БФС като заместник-изпълнителен директор, и с Андрей Петров, който е новият ни изпълнителен директор. Но пък пак казвам – има много въпросителни и голяма незаинтересованост от самите клубове. И до този момент не виждам как те точно смятат, че ще се случат нещата след година и половина. Абсолютно не са ми дали никакви индикации, че има интерес от професионалните клубове да управляват тази Лига“.

„Два месеца преди да започнем да приемаме нормативните документи за новия сезон, ние в БФС пишем до клубовете, че очакваме от тях предложения. Нямали сме досега такива предложения – например всеки нов сезон да започва с мачове за Купата. Ако дойде, ще го обсъдим и ще решим. За нас не е проблем да се започне с мачове за купата, не е проблем да се играе и декември месец. В крайна сметка има си комисии“.

Президентът на централата говори и за начина на работа, който той налага в структурата. И подчерта, че всяка съставна част си има нужната автономия в рамките на нормативните документи и си отговаря за поставените задачи.

„Вие трябва да знаете как функционира Футболният съюз. Има си Дисциплинарна, Апелативна, Лицензионна и всякакви комисии, да не ги изброяваме всичките. Както си има и треньор на националния отбор, на които съм дал правомощия да правят нещата така, както трябва да бъдат, по правилата и по най-добрия начин. Аз само следя цялата картина и там, където има нужда – се намесвам. Но не се бъркам в работата на тези комисии, както и в работата на националния треньор – кои футболисти вика и кои футболисти ще играят“.

В последно време доста хора се оплакват отново от съдийството, въпреки промяната в Комисията, която направи Иванов. Сега председател е Станислав Тодоров, който започва своя трети месец начело на съдийската структура.

„Недоволни хора винаги ще има. Някой отбор загуби мача и вече най-лесния начин е да търси като враг БФС или съдиите. Работим по правилата, както и съдиите. Аз с президенти на клубове за съдийството не разговарям. Всички тези съдии, които са в първа лига, трябва да свирят по най-добрия начин, да бъдат безпристрастни и да дават равни шансове на отборите – който е по-добър, той да победи“.

Но Левски е един от клубовете, които изразиха недоволство от съдийството. Последният пример беше открито писмо от синия клуб на сайта им, подкрепено с видео във връзка с работата на Валентин Железов на мача с Черно море от изминалия уикенд. Иванов се засече днес в залата на спонсора на Купата на България с Даниел Боримиров от Левски.

„Поздравихме се и коментирахме. Аз с Боримиров съм приятел, играли сме заедно дълги години. Всеки има право да изразява своето мнение. Това не означава, че то е меродавно, че аз го взимам под внимание. Нашата роля е да дадем на отборите равен шанс, да спазваме правилата и нормативните документи, които са приети. Така че аз съм спокоен за нещата, които правим.

Другата седмица са последните два мача на националния отбор от турнира Лига на Нациите. България най-напред гостува на Люксембург, а на 18-и ноември (понеделник) приема Беларус на националния стадион Васил Левски.

„Очакванията ми са като на всеки българин – да победим и в двата мача и да се класираме. Сега, наистина е неприятна загубата, която претърпяхме в Северна Ирландия, но пък в треньорския щаб смятам, че са си направили изводите и не бива да се спъваме два пъти в един и същи камък“.

Трите мача от есенната кампания на националния отбор бяха заявени първоначално за стадион „Христо Ботев“ в Пловдив, но лошото тревно покритие стана причина мачът с Беларус (на 15-и ноември от 21:45 часа) да се играе на националния стадион „Васил Левски“ в столицата. Дали е еднократен вариант или пък може да се превърне в редовна практика?

„Разбира се, че националният ни тим може да го виждаме и в София, и в Пловдив. Тука няма такива мисли, че ще играем само в Пловдив. Просто нямаме толкова много градове с лицензирани стадиони на ниво УЕФА, за да имаме избор за квалификациите. Стадион „Христо Ботев“ е едно прекрасно съоръжение, но тревната настилка не отговаряше на мач от европейски квалификации. Сега се връщаме на Васил Левски и в течение на времето ще преценяваме дали за „Мондиал 2026″, когато квалификациите започнат догодина, ще играем в София или в Пловдив“.

След четири кръга България е на 3-о място в група С3 с 5 точки, на 1 от Беларус, заемащ 2-ото място. Северна Ирландия е начело със 7, Люксембург е последен с 2.

„В крайна сметка, ако трябва да променяме футбола, ние това го говорим от много време, първо трябва да променим треньорите в детско-юношеския футбол. И те да променят футболистите. Защото аз не съм видял добър ученик с лош учител. Напълно нормално е да си мислим, че имаме проблем от треньорско естество в детско-юношеския футбол. Имаме доста идеи, но нямаме лостове, за да ги накараме да работят по нашата методика“.

„Затова се надяваме и очакваме да има редовно правителство, за да активираме всичките си сили, всичките ни планове, всичките стратегии, които сме нарпавили, за да развиваме българския футбол. Това, че няма правителство, ни пречи в много неща. Същото е и това, което говорим за инфластруктурата. Имаме планове, участваме по някакви програми, но трябва подкрепа от правителството. Защото стадионите са общински или държавни, и са дадени на концесия на клубовете. Държавата, общините трябва да се грижат за тези съоръжения“, заяви още Иванов, свързвайки плановете на българския футбол и политическата криза в страната.