Ето какво заяви Росен Желязков след заседанието на Съвета по сигурността към МС

В същото време президентът Румен Радев обсъди различни подходи за прекратяване на военния конфликт в Украйна с представителите на Военновъздушния колеж в САЩ

Обединихме се около разбирането, че справедливият и траен мир може да се постигне като мир чрез сигурност за Украйна и за ЕС. Това каза министър-председателят Росен Желязков след края на заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет. Премиерът не отговаря на въпроси на журналисти.

Темата на заседанието, свикано от премиера Росен Желязков, беше „Преглед и анализ на актуалната геополитическа ситуация и произтичащите от нея рискове за националната сигурност”. Освен постоянните членове на Съвета, в заседанието участваха представители на всички парламентарни групи. Заседанието се проведе в Министерския съвет и продължи близо три часа. 

Премиерът обясни, че по време на заседанието са били изказани мнения от всички парламентарно представени групи на база на изнесените доклади от съответните министри и от службите.

„Ясно е, че геополитическата динамика е предопределена от войната в Украйна както като причина, така и като следствие от всички процеси, които се развиват не само в Европа. Много ясно беше заявено, че България не може да си позволи нито активно, нито пасивно да бъде поставена в ситуацията да избира подкрепата си и отношението си за войната в различните тенденции, които се изразяват от ЕС и от САЩ. Ние ги разглеждаме като съюзници в НАТО и като съвместен гарант за защита на националната ни сигурност“, коментира Желязков.

„Благодаря на участниците за техния конструктивен тон, защото всички изхождахме от разбирането, че пъзелът за националната ни сигурност е споделена отговорност на политическите сили, заради това всички решения, които България ще защитава, са базирани на решения на Народното събрание“, каза премиерът.

„Бяха обсъдени рисковете за националната ни сигурност в хипотеза на продължаване на войната, както и в хипотеза на прекратяване на войната, както и в хипотеза, свързана с участието на САЩ, така и хипотези, свързани с оттеглянето на САЩ в различните форми на подкрепа и участие“, заяви министър-председателят.

През изминалата нощ стана известно, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е спрял временно всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха Асошиейтед Прес, Ройтерс, „Фокс Нюз“, „Блумбърг“ и редица други големи американски и световни медии, като се позоваха на представител на Белия дом.

„Разгледахме възможностите, които предоставя инициативата ReArm на Европейската комисия. Възможности в три направления – генерирането на ресурс в нарочен фонд, който да даде възможност на страните членки за реиндустриализация на военната индустрия, възможностите, които се дават през националния бюджет с възможността за дерогация на клаузата за дефицит, както и възможностите за използването на Кохезионния фонд и други фондове на ЕС за генериране на ресурс, който по думите на председателя на Европейската комисия, ще възлиза през следващите няколко години на близо 800 млрд. лв., обясни Росен Желязков. За нас е важно да използваме тези възможности, за да сложим нашата военна индустрия на коловоза на нейното екстензивно развитие с по-добра координация между публичните и частните предприятия в сектора“, каза още премиерът.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи днес план за превъоръжаването на ЕС, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години. Европа е готова да поеме отговорност за собствената си отбрана, каза тя в кратко изявление, след което не отговори на журналистически въпроси.

В същото време държавният глава Румен Радев се срещна със студенти и преподаватели от Военновъздушния колеж (Air War College) в САЩ, съобщиха от прессекретариата на президента. В разговора е участвала и временно управляващата посолството на САЩ в България Сюзън Фалатко. Във висшето училище през 2003 г. държавният глава завършва с отличие магистърска степен по „Стратегически проучвания“.
 
Акцент в разговора бе поставен върху средата за сигурност и предизвикателствата в регионален и международен план, които произтичат от многобройните и преплитащи се кризи, включително и военни. Бяха обсъдени различни подходи за прекратяване на военния конфликт в Украйна, както и ролята на Европа в този процес. На фона на предизвикателствата държавният глава Румен Радев напомни мястото на България като гарант за енергийната диверсификация и транспортната свързаност на Балканите и в Югоизточна Европа, информираха от прессекретариата. 
 
По време на срещата е откроено партньорството между България и САЩ в областта на отбраната и сигурността, както и сътрудничеството между страните ни по отношение на модернизацията на Българската армия. Президентът е подчертал, че наред с големите модернизационни проекти на Въоръжените сили, е необходима инвестиция и в малки проекти, които гарантират асиметрично превъзходство. Държавният глава е посочил и че от ключово значение за развитието на съвременни отбранителни способности освен придобиването на отбранителна техника е продължаването на съвместните учения и обмяната на опит. Във връзка с това президентът Радев е откроил и значението на обучението на български военнослужещи в САЩ.
 
Представителите на Военновъздушния колеж са подарили на държавния глава статуетка на орел, а от своя страна президентът е подарил на висшето училище плакет на Мадарския конник, като символ на многовековната българска държавност и култура.

По-рано от прессекретариата на държавния глава съобщиха, че президентът Румен Радев и временно управляващата посолството на САЩ Сюзън Фалатко са обсъдили днес теми, свързани със стратегическото партньорство между България и САЩ и перспективите за развитието на двустранните отношения, както и справянето с регионални и глобални предизвикателства. 

Източник: БТА