Зъб от пещерен лъв откриха при разкопки на пещерно обиталище „Чая“

Зъб от пещерен лъв е открит при разкопки и проучвания на пещерното обиталище „Чая“ край Чепеларе, съобщи пред БТА Марин Господинов, директор на Музея на родопския карст в Чепеларе.

Според него това е изключително ценна и много рядка за България находка, а за Родопите – единствена. Точна датировка на находката на този етап не може да се направи, но със сигурност е на повече от стотина хиляди години, допълни Господинов.  

По думите му намереният зъб от пещерен лъв добавя интересен факт, че такъв хищник се е срещал на територията на Родопите на тази надморска височина.

Лъвският зъб е намерен при финалния етап на разкопките в пещерното обиталище това лято, когато проучванията навлизат в дълбочина. Става дума за отдавна изчезнал вид пещерни лъвове, които са населявали територията на Европа и България от преди 370 000 години до около 14 000 години, уточнява директорът на музея.

 Той обяснява, че понякога има данни, че пещерни лъвове се срещат и до 1 век на наша и на гръцка територия, но  находката от пещерата край Чепеларе е доста по-ранна.    

Очакванията за намиране на доказателства за по-ранно обитаване на пещерата не се потвърждават, но екипът попада на голямо количество находки, показващи обитаване от праисторически животни.

Намерили сме голямо количество костен материал в тези пластове, много е вероятно след обработването да излязат още части от това животно, обяснява Марин Господинов. При проучването през това лято е открито и голямо количество материал от пещерна мечка.

Проучванията и разкопките на Пещерно обиталище „Чая“ се провеждат за четвърта поредна година с финансиране, осигурено от Община Чепеларе.  

Костен инструмент и два амулета от периода 11-10 в. пр. Хр. бяха намерени при разкопки на археологическите пластове по-рано през лятото.  

Лъвският зъб и всички находки ще бъдат експонирани в Музея на родопския карст догодина.