Реставрацията и експонацията на Източната порта е част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“
Източната порта на Филипопол официално отвори врати за посетители след консервация и реставрация на античния комплекс. На откриването на най-новото археологично бижу на Пловдив присъстваха кметът Костадин Димитров, председателят на Общински съвет Атанас Узунов, зам.-кметове, районни кметове, бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров, членове на екипа за управление на проекта, граждани.
„Източната порта на Филипопол е една от най-впечатляващите археологически находки на Пловдив, която свидетелства за неговата богата история. Заедно с Римския форум и Одеона, това е поредната дестинация, която ще бъде точка от културния туризъм на града“, заяви кметът Костадин Димитров и допълни, че цялата зона около обекта също е облагородена.
Археологът Мая Мартинова, която работи активно по реставрацията на обекта през последните години, отбеляза, че значението на археологическия комплекс е изключително важно за историята Пловдив.
„Тук, в процеса на археологическото проучване, установихме наличие на културен пласт от елинистическата епоха, което е от особено значение за топографското развитие на античния град. Тук се намира и най-широката улица, разкрита на територията на България от античната епоха. Настилката, на която днес стоим, е идеално запазена и абсолютно оригинална“, подчерта Мая Мартинова.
Реставрацията и експонацията на Източната порта е част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по ОП „Региони в растеж“.
За празничното настроение на гостите по време на откриването се погрижиха възпитаниците на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства и на Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“.