Турският мегаполис е изявен фаворит, като до момента кандидатурата му 3 пъти е била отхвърляна
След края на Олимпийските игри в Париж всички погледи са насочени към Лос Анджелис, където ще се проведе най-мащабното спортно събитие след четири години. Вече е известен и домакинът на Игрите през 2032 – австралийският град Бризбейн, който бе единственият кандидат.
Предстои Международният олимпийски комитет да вземе решение кой да бъде домакин на Олимпиадата през 2036, като до момента има заявени няколко кандидатури. Като ранен фаворит се оформя турският мегаполис Истанбул, който досега не е приемал олимпийски игри, въпреки че на три пъти бе кандидат – през 2000, 2008 и 2020. Кандидатурата на Истанбул бе официално стартирана на 14 юли 2021, а на 3 април 2023 се проведе среща между президента на страната Реджеп Ердоган, спортния министър Мехмет Касапоглу и президента на МОК Томас Бах.
Счита се, че Истанбул е много силна кандидатура, тъй като градът отговаря на профила на градовете, които обичайно посрещат олимпийски игри. Като допълнение трите неуспешни кандидатури до момента могат да натежат при гласуването и да бъде счетено, че вече е дошъл редът на Истанбул.
Друга солидна кандидатура е тази на Индонезия. Идеята на азиатската държава е да приеме олимпиадата в новата си столица Нусантара. Мащабният проект на Индонезия за преместване на столицата от Джакарта в Нусантара започна през 2022 с изграждането от нулата на нов град. Планът е на 17 август 2024 (Денят на независимостта на Индонезия) Нусантара да бъде официално обявена за столица на Индонезия, макар че градът ще бъде изцяло завършен през 2045.
Интерес към Олимпиадата през 2036 проявява и Индия, макар че все още без конкретен град. Страната получи подкрепа и президента на Франция Емануел Макрон, който обяви, че Франция ще сподели своя опит от Париж 2024 с Индия. Желание да приеме Олимпиадата има и столицата на Чили Сантяго.
Твърди се, че други потенциални кандидатури са тези на Будапеща (Унгария), Сеул (Южна Корея), Доха (Катар), Рияд (Саудитска Арабия), Копенхаген (Дания), Торонто/Монреал (Канада) и Египет.
Източник: БГНЕС