Конгресът на БФС приключи само след час и 11 минути

Девет клуба от Първа лига имат проблеми с лицензите за новия сезон заради задължения към НАП

Президентът на БФС Георги Иванов закри 12-ият редовен Конгрес на централата, който премина рекордно бързо – само за час и 10 минути. Насрочен за 13:00 часа, Конгресът беше открит с встъпително слово на лидера в 13:11 минути. След което се пристъпи към работа. А делегатите – всичките 258, гласуваха единодушно “За” по всички предложения по дневния ред.

Планиран първоначално за четиричасова работа поне със заявки за изказвания и дискусии, днес Общото събрание на централата вероятно постави рекорд за най-бързо изчерпване на дневния ред и закриване. Нито един делегат не поиска думата, не се изказа или не отправи предложение или пък критика.

С единодушие беше приет отчетът за изпълнението на програмата за развитие на футбола за 2024-а година, финансовият отчет за изминалата една година, както и бюджетът на Сдружение БФС за следващата една година. По въпроса с бюджета, беше обявен и малък дефицит, който излиза заради липсата на турнира на УЕФА Лига на нациите и съответната липса на награден фонд, който европейската централа разпределя.

Беше отбелязано, че основните приходи в бюджета на БФС са финансови потоци от ФИФА и УЕФА, билети от мачовете на националния отбор (мъже), процент от телевизионните права за вътрешното първенство, глоби, такси и приходи от работата на Треньорската школа.

Накрая беше гласувана и програма за въвеждане на Етични правила за работа с децата във футбола, също подкрепена с пълно единодушие от делегатите.

Девет клуба от Първа футболна лига са застрашени от отнемане на професионалния лиценз, тъй като имат дългове към националната агенция по приходите (НАП), обяви след края на 12-ия редовен Конгрес на БФС президентът на централата Георги Иванов.

Клубовете от Втора лига, които имат същия казус и “висят“ с неизчистени задължения са пет или шест, допълни още той. И всичко това е заради липсата на реален, работещ футболен пазар, отсъствието на вътрешни трансфери, които да вкарват приходи в касите на отборите.

“При 5-6 клуба имаме стабилност, останалите са пред фалит. Девет клуба от Първа лига са застрашени от отнемане на лиценза заради дългове към НАП. А във  втора лига са 6-7. Българският футбол няма финанси да излезе на ниво, което очакваме. Защото няма пари за вътрешни трансфери. Не може да имаш 2 милиона, а да харчиш 6. Всеки клуб трябва да работи с това, което има. Понякога има неправилна преценка и ето до какво води тя, обясни още Иванов на пресконференцията след края на Общото събрание, което продължи рекордно кратко време – за час и 11 минути.

Той призова клубовете да обърнат внимание на школите и да налагат български играчи, защото така не се развиват талантите, а в същото време има формации в школите, които създават някакви играчи.

“Сега има комисия за вкарване на промени и изготвяне на нормативните документи. От новия сезон ще има задължително играещи българи. В комисията са адвокати, юристи, над 20 човека са. Ще намерим формула, от която всички да бъдат доволни – и тези, които искат да разчитат на българи, и такива с предпочитания да внасят легионери. Има отбори, които не се борят за нищо. Хебър, Ботев (Пловдив), Берое, Ботев (Враца) са пълни с чужденци, а нямат цели за титла и европейски турнири и това е проблем за българския футбол. При Левски и ЦСКА, клубове с традиции, винаги с високи цели и амбиции, е разбираемо”, обясни още Иванов.

Той коментира и новия бюджет на Министерството на младежта и спорта (ММС), който е с 40 милиона лева повече в сравнение с предишния.

“Тези пари са за другите спортове – ние не получаваме субсидия от държавата, нито от Министерски съвет, нито от ММС. Благодарим на ФИФА и УЕФА за терените, които изградихме с техни средства, но е много трудно”, допълни той.

Иванов се надява, че в някакъв момент държавата ще обърне внимание на футбола, ще се ангажира с финансиране на детски-школи, на инфраструктурата, защото това е инвестиция в бъдещето на децата и на нацията.

“Всекидневно правим много неща, има много за правене в контакт с държавата за школи, за инфраструктура. БФС за пет години е изградил 35 тренировъчни игрища, но е недостатъчно за цяла България, за да създаваме футболисти. Имаме случаи четири отбора тренират на един терен. Няма как да направим футболисти, каквито искаме да имаме”, обясни още президентът на централата.

Иванов често получава иронични шеги за думите си, че “до 2-3 години всички ще видят къде ще бъде българският футбол”. Той се върна на тези думи и каза, че не може всяка реплика да бъде приемана буквално.

“Аз съм нямал високи очаквания, защото знаех нещата какви са. Преди да стана президент, две години работех като технически директор. Когато аз започнах, много неща променихме. Създадохме нов национален отбор при 14-годишните, което е първи национален отбор доста по-рано от преди. Имаме екипи, които ходят по школите, обясняват нашата визия. Правим семинари, обучаваме треньори, така че ще имаме резултати. Но ако някой си мисли, че за 2-3 години може да се изгради един футболист, значи нещо не разбира процеса. Ако беше клубен отбор, да го купим от някъде. Нека не приемаме всичко буквално”.

БФС се е ангажирал и в издирването на деца на българи от чужбина, като в момента са привлечени да играят за националните отбори в юношеска и младежка възраст 7-8 деца от диаспората.

“Имаме качествени деца при 16-годишните, при 17-годишните, при 19-годишните, при младежите. Така че от тях очакваме да се превърнат и в основа на националния отбор, който искаме да виждаме”, допълни шефът на българския футбол.

През юни ще представим нови спонсорски договори, които ще вкарат в бюджета на БФС около 4 милиона лева, заяви още Георги Иванов. С тези приходи той се надява да бъде запълнена “дупка в бюджета”, която се появява заради липсата на мачове в Лигата на нациите и разпределение на награден фонд от УЕФА оттам.

“През 2024-а година, когато поех Футболния съюз, отчетът и одитът показваха дълг в размер на 4,25 милиона лева. За периода, в който съм начело, имаме 447 хиляди лева финансов плюс.

“Трябва да се знае, че имаме 2,25 милиона по-малко приходи за 2024-а година заради липса на Лига на нациите. Но този дефицит ще бъде запълнен почти, тъй като сме на финалната права за подписване на спонсорски договори. 4 милиона лева очаквам от спонсори, каза още президентът на централата. Той обаче не каза нито какви са компаниите, с които БФС ще се обвърже, нито в каква област на икономиката работят.

Преди него по въпроса с управлението на финансите на футболния съюз говори изпълнителният директор Андрей Петров.

„Финансовият отчет е на Ниво паричен поток по формуляр на ММС за 2024-а година. От ФИФА приходите са 3 412 000 милиона лева, от УЕФА – 14 824 000 милиона лева , от тв права и други по-малки източници на доходи – 725 000 лева“, каза той.

След това обясни, че основните пера в разходната част са свързани с обезпечаването на националните отбори – лагери, пътувания, екипировка, както и с обезпечаване на вътрешния календар и разходи по системата за видеоповторения (ВАР). Петров припомни, че голяма част от аматьорските първенства са за сметка на БФС – в това число делегатските и съдийските такси в Елитните юношески групи. Също така има разходи по поддръжката на комисии и административни. 5 326 000 лева плаща БФС за заплати на година плюс осигуровките, а има и 757 хиляди разходи, които са в графа други. Така накрая на календарната година БФС е с 985 000 лева положителен баланс.

Попитан защо Конгресът днес продължи малко над един час и дали хората са наясно с нещата, нямат въпроси, а и федерацията дали работи прозрачно.

“Всички неща са така. Имаше заложени точки, които да се приемат, отчетът, бюджетът, представихме стратегията. Смятам, че повече не е нужно. За нас е важно хората да знаят какво правим. Да бъде прозрачно пред вас, пред обществеността. Нямаше поради тази причина много за разясняване”.

“Преди месец и половин бяхме на обиколка и същите тези хора ги видяхме и там си говорихме с тях. Много въпроси бяха зададени, отговори сме, представили сме вижданията си. Така че , това е”, добави Иванов.

Той се радва на сериозна подкрепа от международните структури и това е факт, който беше подчертан днес. Представители на ФИФА и УЕФА бяха днес на Конгреса и седяха на президиума за гости. “Имаме много тесни контакти с ФИФА и УЕФА, развиваме много добро партньорство – имахме гости, което е нормално. Положителни са нещата. За българския привърженик най-важното е националният отбор да се класира на Световно първенство или на Европейско първенство. Но това не става за 1-2 години. Заложили сме здрава основа на която да стъпим, но много неща не можем да ги направим заради липса на финанси”.

Източник: БТА, БФС