Министърът на земеделието зарязва лозите в Брестовица

Община „Родопи“ посреща Трифон Зарезан с богата програма и конкурси за най-добро домашно вино

Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов ще участва в откриването на традиционния празник на лозари и винари в село Брестовица.

Празникът ще бъде отбелязан с ритуално зарязване на лозята и връчване на награди в традиционния конкурс за най-добро домашно вино.

Празничен Трифон Зарезан отново ще зарадва жителите и гостите на община „Родопи“. По стара традиция всички населени места се готвят да отпразнуват един от най-обичаните български обичаи, посветен на лозята, виното и плодородието!

Празникът ще започне още рано сутринта на 14 февруари с шествия до лозовите масиви на територията на населените места, освещаване и благославяне на лoзите, и ритуално зарязване.

Бяло и червено вино ще се леят в Брестовица, Първенец, Брестник, Марково, Цалапица, Белащица, Кадиево и Устина.

Най-големите чествания по традиция ще са в столицата на виното – село Брестовица. Там тържествата, посветени на винения еликсир започват в 10:00 часа с литургия в храм „Свети Теодор Тирон“, след което с хоругви и звук на българска гайда местните лозари и винари ще се съберат в центъра на селото за официалното откриване на празника. След това жители и гости на Брестовица в литийно шествие ще се отправят към местността „Бяло поле“ край селото. След молитвата за здраве и берекет лозите ще бъдат зарязани, както повеляват народните обичаи.

Награждаването на победителите във винения конкурс за най-добро домашно вино започва в 13:30 часа на площада, след което фолклорната програма на танцов състав „Тракийци“ при НЧ „Съзнание 1873“ ще допълни празничната атмосфера. Общонародното веселие ще продължи на площада с оркестър „Тракийско настроение“ с ръководител Петко Кънев.

С домашно червено вино и сочни мезета ще се почерпят и край масивите в Брестник. Празникът там започва в 11:00 часа с традиционния обичай „Зарязване на лозето“. Тържествата ще продължат в центъра на селото, където от 13:00 часа присъстващите ще се насладят на празничен концерт с участието на ТК „Брестнишко хоро“ и „Народен хор“ при НЧ „Саморазвитие“ и оркестър „Феникс“. От 15:00 часа е награждаването на победителите във винената надпревара „Най-добро домашно вино от реколта 2024“.

С хора и руйно вино ще зарежат лозята и в Първенец от 10:30 часа, в Цалапица – с начален час 10:00 часа, Марково – 11:00 часа, Кадиево – 11:30 часа, в Устина в 10:30 часа в местността „Стадиона“ в селото и в Белащица-10:00 часа.

„И тази година да спазим старата традиция за плодородие и берекет на лозята. Елате да се повеселим с хубава музика, народни танци и с най-доброто домашно вино“, канят организаторите на празника.