В 16:00 ч. кметът на Пловдив Костадин Димитров и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще открият обновените общежития на ЕГ „Иван Вазов“.
Реновацията се осъществява по проект „Ремонт и рехабилитация на общежития в системата на училищното образование“, финансиран по Национален план за възстановяване и устойчивост.
В сградата са въведени мерки за енергийна ефективност – саниране, подмяна на дограма, изграждане на системи за отопление и охлаждане, ремонт на покрива. Осигурена е и достъпна среда за лица с увреждания.
Ппроектът финансира и изцяло ново обзавеждане и оборудване, включително закупуване на нова техника за нуждите на учениците.
Пловдив отбелязва 110 години от кончината на проф. Антон Безеншек – словенски езиковед, публицист и учител, известен като „баща на българската стенография“ и „Почетен гражданин на Пловдив“.
В 15:00 ч. часа в Цар-Симеоновата градина, на единствения оригинален паметник на професора в света, ще се състои церемония по признателност, а като жест на благодарност към Пловдив ще бъде открит и обозначителен знак, дарен от президента на Словения Наташа Пирц Мусар при нейното посещение в Пловдив през 2024 г.
Ще присъстват представители на Община Пловдив.

