Апелативен съд – Пловдив потвърди определение на Пловдивския окръжен съд, с което е отказано предсрочно условно освобождаване на Петър Маринашки, който излежава петгодишна присъда за катастрофа с двама загинали и един ранен.
Трагедията стана на 11.11.2020 г. 19-годишният тогава Петър Маринашки карал с близо 100 километра в час и след употреба на марихуана. Отклонил вниманието си и се ударил в крайпътно дърво. При удара загинаха Тодор Бараков и Виктор Василев, а още две други момчета бяха ранени. Деянието е извършено след употреба на наркотични вещества – марихуана. Маринашки е лишен и от право да управлява моторно превозно средство за срок от 8 години, което наказание също е приведено в изпълнение.
Присъдата на Окръжен съд – Пловдив е потвърдена от Апелативен съд – Пловдив и Върховния касационен съд.
С Определение от 07.05.2026 г. Пловдивският окръжен съд е оставил без уважение молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване по отношение на остатъка от наказанието лишаване от свобода. Недоволен от отказа Маринашки обжалва пред апелативния съд с искане да се отмени и той да бъде условно предсрочно освободен.
Апелативният съд намира, че жалбата е неоснователна.
Лишеният от свобода Маринашки е постъпил в Затвора Пловдив на 21.07.2023 г., със зачетено предварително задържане. Към датата на евентуалното влизане в сила на постановения съдебен акт– 15.05.2026 г., той е изтърпял фактически 3 години, 9 месеца и 24 дни, от които ефективно – 2 години, 9 месеца и 24 дни, от работа – 11 месеца и 29 дни и от предварително задържане – 1 ден. Неизтърпеният остатък е от 1 година, 2 месеца и 56 дни.
Видно от становището на началника на Затвора – Пловдив Маринашки е наказван един път и награждаван четири пъти. Преценено е, че макар и да са налице доказателства за поправянето му, същите не са в достатъчен обем, позволяващ извод за предсрочно освобождаване.
Определението на апелативния съд е окончателно.

