КТ „Подкрепа“ ще заведе съдебен иск срещу Община Асеновград за дискриминация по синдикален признак. Това съобщи председателят на Регионалната структура на синдиката Атанас Кръстев. Причината е, че синдикалната организация в общинското здравеопазване, която има 18 членове е получила отказ да сключи с общината Колективен трудов договор /КТД/.
„Такъв договор е подписан с КНСБ в сферата на здравеопазването, а на нас ни бе препоръчано да се присъединим към него“, посочи адвокат Христо Даскалов, зам.-председател на КТ „Подкрепа“ в Пловдив. По думите му при две синдикални организации е задължително да бъдат проведени общи преговори и да се подпише общ КТД с еднакви клаузи и за двата синдиката.
„На практика Община Асеновград не ни признава за синдикат“, категоричен беше Атанас Кръстев.
Проблемът съществува от миналата година, когато е била учредена организацията ни в общинското здравеопазване. В началото тя е наброявала 21 души, но впоследствие трима от тях са преминали в редиците на КНСБ. Те били заплашени, че ще бъдат съкратени, уточниха от „Подкрепа“. на 17 април, миналата година, е започната процедура за сключване на КТД с общината. До днес такъв няма., а на 29 януари 2016 г. синдикатът е получил отговор, в който се казва, че единственият вариант е членовете му да се присъединят към действащия КТД, подписан с КНСБ. Този договор е анексиран на 22 април 2015 г. с нови клаузи, според които медицинските сестри в училища и детски градини получават по 615 лева заплата – с 35 лева повече, отколкото останалите медицински кадри, които не попадат в рамките на подписания КТД.
„Многократно сме опитвали да се срещнем с кмета, но го крият от нас“, заяви председателката на асеновградската структура в системата на общинското здравеопазване Нели Стоева. Според адвокат Христо Даскалов пък, регионалното ръководство е провело срещи с д-р Емил Караиванов още миналата година и той е изразил съгласие да се подпише КТД, но досега това не се е случило.
Въпросът е бил поставен и на областен съвет по социално сътрудничество, като след това тогавашният областен управител Розалин Петков е сезирал Комисията за защита от дискриминация /КЗД/. Оттам са отговорили, че вариантите са да бъдат започнати отделни дела за дискриминация или да се стартира съдебна процедура. „Ние избрахме втория вариант“, посочи адвокат Даскалов.
„По наша информация в действащия КТД в общината има и незаконосъобразни клаузи, според които за част от общинските служители са разписани повече дни допълнителен отпуск, отколкото за останалите. За кмета този отпуск е 12 дни. Това трябва да се гласува от Общинския съвет“, коментира още Даскалов и показа документ, в който сред тези служители, освен кметове и зам.-кметове, е и чистачката на ГБ „Паисий Хилендарски“.
„Имаме доста сигнали за нарушения и корупция в община Асеновград“, посочи Атанас Кръстев. Той обаче отказа да обясни за какво става дума, тъй като тези сигнали били извън синдикалната сфера. Но и той, и Нели Стоева бяха категорични, че има сигнали за натиск и заплахи спрямо членове на КТ „Подкрепа“, а другият синдикат се използва за политически цели.
„Ние проблем с колегите от КНСБ нямаме, имаме проблем с общинското ръководство“, заключи адвокат Христо Даскалов.
бря бряя че в тая община всичко на ненормиран работен ден ли е, не са ли от 8 до 5
На мен по ме притеснява факта, че Кмета като работодател си е дал сам на себе си 12 дена допълнителен платен годишен отпуск. Това законно ли е?