Специален акцент бе поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите
Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г., бяха обсъдени на регионална конференция в в Пловдив.
Специален акцент в дискусията бе поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа.
Темата на форума е много важна, защото може да се развива икономика, базирана на знанието, само чрез образование, наука и иновации, заяви областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева.
Заместник-кметът на Пловдив с ресор „Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование“ каза на конференцията, че учебните планове трябва да са с практическа насоченост както в училищата, така и в университетите, и именно работата в тази насока е начинът да изчезнат съмненията в образованието.
„Не е достатъчно само да завършим образование и после да намерим работа. Средата постоянно се променя, пазарът на труда се променя и ние трябва да отговаряме на техните изисквания“, добави Петър Гъров от МТСП.
Камен Стратиев от ОИЦ Пловдив информира, че се очаква до месец да бъде отворен конкурс за проекти „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“ и представи основни акценти от настоящи европейски програми, свързани с инвестиции в знания.
Над 132 млн. лева са усвоени по програма „Региони в растеж“ за образователна инфраструктура в Южен централен район. Резултатите са реално постигнати и са установени чрез физически и документални проверки, каза Петя Агушева от МРРБ.
Техническите кадри са основата на възобновената индустрия. Важна е практиката е образователния процес, за да имат току-що завършилите умения за нуждите на бизнеса. Това коментира директорът на ТИЗ Катя Стайкова.
Опита си от инвестирането в професионалното обучение на младите хора в гимназия и университет в Пловдив представи инж. Николай Чалъков.
Аграрният университет в Пловдив адаптира учебните си програми и създава нови специалности спрямо новите реалности в света – нарастващо потребление на храни в резултат на нарастващото население, климатичните промени, демографските проблеми и обезлюдяващите региони, според проф. Димо Атанасов, заместник-ректор по научна и международна дейност.
Заместник-директорът в ТУ-филиал Пловдив Николай Каканаков отбеляза, че Техническият университет, респективно и неговият филиал, е част от клъстера „Европейски технологичен университет“, чиято цел е да се уеднаквят учебните програми на 12 университета от Европейския съюз, за да могат те да издават европейска инженерна диплома в областта на техническите науки.
Доц. Борислав Миленков информира, че УХТ продължава усилията си да стане смарт университет.
Конференцията е организирана по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).