Откриването е част от програмата за честването на 139-та годишнина от Съединението
Изложбата „Сандро – Княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“ ще бъде открита от 19:45 в Регионален исторически музей – Пловдив съвместно с фондация „Ценности”.
Откриването е част от програмата за честването на 139-та годишнина от Съединението на България и Празник на град Пловдив.
Текстове с непознати детайли от живота на първия български владетел след Освобождението – Княз Александър фон Батенберг, както и негови непоказвани досега снимки, са събрани в 28 пана.
Изложбата е резултат от тригодишни издирвания по архиви и фамилни колекции на фондация “Хайлигенберг-Югенхайм”, която стопанисва фамилния замък на българския монарх, където е прекарал своето детство. Озаглавена е „Сандро – Княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“, по детския прякор, с който са го наричали близките му. Тя е любезно предоставена от Фондация Хайлигенберг – Югенхайм, осъществена в България от Фондация „Ценности“ с председател Антонина Стоянова, съпруга на президента Петър Стоянов (1997-2002).
Автори на изложбата са д-р Зигрун Комати, Джони Гловър, Олаф Кюн, проф. Карл Фридрих Листнер, Ванеса Новак съвместно с Томас Брьонинг.
От Германия специално за откриването на изложбата пристигат д-р Йоахим Хорн, председател на фондация „Хайлигенберг Югенхайм“, д-р Зигрун Комати, председател на Германско-българското дружество за насърчаване на връзките и приятелството с България.
Изложбата проследява житейския път на Александър I, представя последователно историята на семейството му и връзките на рода с най-могъщите европейски династии на 19 в., детските години на Сандро в замъка Хайлингенберг, учението в Кралското кадетско училище в Дрезден, участието му като руски офицер в Руско-турската освободителна война.
Особено внимание е отделено на периода 1879 – 1886, когато той е избран за първия владетел на Третата българска държава. Подчертана е неговата отдаденост на каузата на Княжество България, както и ролята му за изграждането на най-важните държавни институти в сферата на образованието, здравеопазването, военното дело, правосъдието.
Изтъкнато е значението на акта на Съединението за бъдещето на българската държава и участието на Александър I в него, независимо от неблагоприятния политически развой в личен план. Показан е трудният му житейски път като граф фон Хартенау след абдикацията, любовната история със съпругата му – актрисата Йоанна Лойзингер, раждането на двете им деца Асен и Цветана. Отразени са подобаващо трагичната ранна кончина на Александър I Батенберг и пренасянето на тленните останки по негова воля в България, полагането им в построената за целта гробница в София.