Сдружение “Пловдив на гражданите” пита кмета Костадин Димитров за мръсния въздух

Колко и в какъв размер глоби са наложени на граждани за горене на печки на твърдо гориво и неспазване на Наредбата на ОбС Пловдив за опазване на околната среда от юли месец 2021 година до този момент? Колко са ремонтирани и заменени домашни замърсяващи горивни системи (печки на твърдо гориво, котли и др,). Има ли последващи административни санкции за неотстранени в срок такива и в какъв размер? За същия период колко са санкционираните юридически лица за т. нар “кални петна”, прах и отпадъци при строежите в Пловдив и има ли наложени глоби?

Това питат от сдружение в обществена полза “Пловдив на гражданите” кмета на града Костадин Димитров.

Документът е подписан от председателя на сдружението – адв. Атанас Костов. В него той цитира решение на ВКС, влязло в сила през 2021 година относно мръсния въздух на Пловдив. Общината и РИОСВ са осъдени до края на 2022 година да преведат атмосферния въздух на Пловдив към допустимите норми на замърсяване.

В решението е отбелязано, че измерените високи нива на фините прахови частици се обясняват с масовото използване на твърди горива за отопление, интензивния автомобилен трафик, състоянието на пътната мрежа и със специфичните метеорологични условия в района -голям процент дни на безветрие и мъгли.

В питането от сдружение “Пловдив на гражданите” цитират значително регистрирани превишения на средноденонощната норма за опазване на човешкото здраве, която е 50 мг/куб. метър.

Според тях от решението на ВКС до този момент тази стойност никога не е била факт в града.

От последните публикации в медиите, а и от сесиите на Общинския съвет разбираме, че четири години след като решението е влязло в сила Вие отлагате за пореден път императивно предписаните Ви мерки, които трябваше да са факт до лятото на 2022 година, но днес виждаме нова програма на общината до 2028 година?!? Интересно на какво правно основание Вие не спазвате съдебни решения на Върховния касационен съд и предписанията, направени с тях и не реагирате в посочените в него срокове?”, пише в питането до кмета.

По темата сдружение ” Пловдив на гражданите” е сезирало Районна прокуратура, Европейската прокуратура и Европейската комисия. Обществената организация се надява да бъде открита наказателна процедура против България и в частност община Пловдив за неспазване на решението на ВКС и извършване на екологични престъпления, насочени към здравето на гражданите на Пловдив.