Села в общините „Родопи“ и Асеновград още са без ток, министър Малинов настоя до края на деня повредите в страната да бъдат отстранени

В селата Бойково, Дедево, Скобелево и Чурен от община „Родопи“ все още не е възстановено електрозахранването.

В други 3 – Ситово, Лилково и Добралък, са доставени генератори.

В района на Асеновград без електричество остават Мостово, Три могили, Узуново и Паничково. 

Работата по тези аварии ще продължи и утре, аварийните екипи съобщават, че заради тежкия сняг дървета продължават да падат върху проводниците.. 

Проблемите с електроснабдяването в страната заради усложнената зимна обстановка бе тема на среща, инициирана от министъра на енергетиката Владимир Малинов с представители на Комисията за енергийно и водно регулиране, „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД и трите електроразпределителни дружества – „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД, „Електроразпределение Север“ АД, „Електроразпределение Юг“ ЕАД. Министър Малинов настоя до края на деня повредите да бъдат отстранени и захранването да бъде възстановено.

„В случай че това не се случи, на клиентите следва да бъдат изплатени неустойките, предвидени в общите условия на договорите за достъп до съответната електроразпределителна мрежа“, категоричен бе енергийният министър.

Продължителните периоди със снеговалеж, предизвикали падането на дървета както в сервитутните зони, така и извън тях са основна причина за възникналите аварии, бяха категорични участниците в срещата.

Те се обединиха около необходимостта да бъде променена нормативната уредба, която сега изисква сервитутите да бъдат отразявани в кадастралните карти и в имотния регистър. Това утежнява работата по поддържането на сервитутните зони и минимизирането на рисковете от аварии вследствие на метеорологичната обстановка. 

„Отпадането на това изискване ще осигури много по-добра оперативност във вашата работа“, категоричен беше министър Малинов.

Възможностите за разширяване на просеките в горските зони и целенасочените инвестиции в укрепване на въздушните електропроводи също бяха изтъкнати като превантивни мерки срещу бъдещи аварийни ситуации.