С вход свободен Палеонтологичният музей в Асеновград посреща 35-годишен юбилей

От 09:00 ч. до 16:00 ч. входът за всички посетители на филиала ще бъде безплатен.

Националният природонаучен музей при БАН отбелязва 35 години от създаването на неговия филиал в Асеновград – Палеонтологичен музей „Димитър Ковачев“. Датата, на която е открит, е 22-ри февруари.

По повод 35-тата годишнина, през целия ден от 09:00 ч. до 16:00 ч. входът за всички посетители на филиала ще бъде безплатен.

Палеонтологичният музей в Асеновград е създаден по инициатива на проф. Николай Спасов, като част от отдел „Палеонтология и минералогия“ на НПМ-БАН. Основа на музейните му колекции става уникалната училищна сбирка на учителя по биология Димитър Ковачев.

С подкрепа от местната община, гимназията в Асеновград е организирала ежегодно училищни палеонтологични експедиции, под ръководството на Ковачев. При учредяването на музея училищната сбирка става част от колекциите на НПМ-БАН и е пренесена в сградата.

За пръв уредник на музея е назначен Димитър Ковачев. Днес Палеонтологичният музей носи неговото име, в знак на признание към особените му заслуги. Най-впечатляващият експонат в постоянната експозиция и до днес е копие на скелет от туролския динотерий Deinotherium gigantissimum, с височина над 4 м., открит край с. Езерово от Димитър Ковачев.

В залата за временни изложби може да бъдат разгледани „Зората на човечеството“, представяща точни копия на скелетните останки на най-известния австралопитек „Люси“ (3,2 млн. г.), открит в Етиопия през 1974 г., отливки от черепите на хоминида уранопитек от Северна Гърция (9 млн. г.), на сахелантропа от Чад (7 млн. г.) и на хоминида грекопитек, намерени в българското находище Азмака, край Чирпан.