Млади хора от България, Гърция и Румъния ще участват в международна среща по програмата на ЕП “Училища посланици”.
Участниците от България са учители (старши посланици) и ученици (младши посланици по програмата) от Езикова Гимназия “Иван Вазов” – Пловдив, СУ “Черноризец Храбър” – Пловдив и ПМГ “Иван Вазов” – Димитровград. Към тях ще се присъединят учители и ученици от училища от Румъния (Букурещ) и Гърция (Александруполи, Комотини), които работят по същата програма на ЕП.
В международната среща ще участват общо 100 ученици и 20 учители.
Откриването е от 9:30 часа. Очаква се да присъстват кметът на Пловдив Костадин Димитров и ръководителите на Бюрата за връзка на ЕП от София, Букурещ и Атина.
В следобедната част на програмата ще се включат евродепутатите от България Андрей Ковачев (ЕНП) и Кристиян Вигенин (СиД).
Целта на събитието е да предостави възможност на младите хора да дискутират различни европейски теми с експерти, членове на Европейския парламент и негови служители, за да задълбочат разбирането си и да засилят интереса си към европейските политики и процеси. В програмата на събитието са включени теми като: Климатични промени и устойчивост, Дезинформация и свобода на медиите, Влияние на социалните медии, Граждански права в дигиталната ера (тези теми се разглеждат в работилници, планирани за сутрешната част на програмата).
Програмата за училища — посланици на Европейския парламент (EPAS) дава възможност на учениците да разберат правата си като граждани на ЕС и да научат за ролята на Европейския парламент.
Мрежата включва около 2000 сертифицирани училища – посланици на Европейския парламент от целия ЕС, както и учители, определени за старши посланици, и 35000 ученици, определени за младши посланици. Програмата предлага на училищата чудесна възможност за обмен на най-добри практики и сътрудничество при осъществяването на програмата. Мрежата на училищата посланици е част от по-широка общност, която си сътрудничи с Европейския парламент, по-специално чрез платформата zaednoza.eu. Мрежата дава възможност на училищата да участват в широк кръг дейности, организирани от Европейския парламент, неговите бюра за връзка и неговите институционални партньори, както и да осъществят връзка с различни европейски, национални и местни органи и организации на гражданското общество.