Марица с историческа титла по волейбол, направи златен дубъл

Марица победи ЦСКА

Волейболистките на Марица (Пловдив) победиха Левски с 3:2 (25:19, 18:25, 25:23, 24:26, 15:11) в третия решителен мач от финалния плейоф в женското първенство на България, игран в столичната зала Сиконко.

Така жълто-сините са новите шампионки за сезон 2014/2015. Титлата пък е първа историческа във витрината на пловдивския клуб. Маричанки стъпват за втори път на върха през настоящата година, като спечелиха и Купата на България, а с това отбелязаха и златен дубъл през този сезон.

Волейболистките на Левски са на втора позиция в крайното класиране, като остават със сребърните медали. На трета позиция и с бронзовите медали завършва тимът на ЦСКА.

Над 400 фенове изпълниха зала Сиконко, като и двата отбора имаха своите верни привърженици, които ги подкрепяха и вдигаха градуса на атмосферата. Двубоят бе истински достоен завършек на първенството, като противопостави два равностойни противника. В първите две части на мача напрежението и емоциите надделяха, като играта бе на двата полюса, а това доведе размяна на „любезности“ и равенство 1:1 гейма.

В последствие настана истинска битка, като изходът на следващите два гейма се решаваше в последните минути. В третата част пловдивчанки водеха с 22:18, но не успяха безпрепятствено да затворят гейма, като сините направиха обрат, стопиха пасива си и доведоха до равенство 23:23. Във важния момент обаче силите не им стигнаха за пълен обрат, като блокадата на Марица се оказа непробиваема, а грешка на синята атака даде последната точка за съперника и маричанки поведоха с 2:1 гейма.

В четвъртата част равностойната игра отново продължи, като Сините показаха, че могат да се вдигат в трудни моменти и да устояват до край. Играта тръгна равностойно до второто техническо прекъсване, след което гостенките дръпнаха с три точки, като поведоха с 21:18. Това обаче не им даде нужното предимство за затваряне на гейма, а Сините продължиха да напират и изравниха при 22:22. При поредното равенство 24:24, този път нервите на пловдивчанки не издържаха, като сгрешиха и дадоха аванс на домакините, а синята атака бе безпрогрешна и довърши останалото за спечелването на гейма и тайбрек.

Петата решителна част започна с равенство до 5:5, но волейболистките на Марица показаха здрава психика и поведоха с 9:6. Стабилността им се запази и те не позволиха обрат от страна на Сините, като устояха на атаките им и затвориха гейма с 15:11 , ас това постигнаха крайната победа и първата си титла.