Финалът: Португалия търси първа победа над Франция от 41 години

euro-final

Франция е един от най-неудобните съперници за Португалия в историята. В общо 24 мача между двата финалиста на Евро 2016 Петлите са спечелели 18, а селесао само 5. А на големи първенства те са се срещали 3 пъти и във всичките случаи краен победител е бил Франция.

Любопитното е, че всичките случаи са на полуфинали. Последният е отпреди 10 години на световното в Германия. Французите победиха с 1:0 с гол на Зидан. Другите два случая са еврофинали и са завършвали след продължения.
На Евро 2000 е един от емблематичните сблъсъци, завършил с гол от дузпа на Зидан в 117-ата минута, отсъдена заради игра с ръка на Абел Шавиер. Иначе в редовното време португалците бяха повели с попадение на Нуно Гомеш в началото, а Тиери Анри изравни.

Още повече интрига носи двубоят от европейското през 1984-та, когато двата тима отново завършват 1:1 в редовното време. В продълженията Португалия повежда с 2:1 с гол на Жордао в 98-ата минута, но Франция прави обрат с попадения на Домерг в 114-ата и Платини в 119-ата минута.

За последно Португалия постигна успех над Франция преди 41 години – на 25 април 1975 година с 2:0. През 2015 година двата тима се срещнаха за последен път, като Франция спечели с 1:0 в контрола.

Кристиано Роналдо и Антоан Гризман се изправиха един срещу друг на финала на Шампионска лига на 28 май. Днес, 43 дни по-късно, те отново излизат един срещу друг и отново на финал.

Гризман ще има възможност да вземе реванш, и то не само срещу Роналдо, а и свой личен. На финала между Атлетико и Реал той можеше да промени развоя на събитията, но направи пропуск от дузпа. Сега обаче показва върхова форма, като именно той води при голмайсторите на Евро 2016 и едва ли някой ще му отнеме приза при реализаторите. Френският нападател е с 6 попадения, докато преследвачът му Роналдо е с 3.

Снимка: thenational.ae