Страхотна победа! Ботев обърна Литекс и взе дербито в U19! (СНИМКИ)

botev_mladi (2)

Ботев постигна прекрасна победа с 2:1 над Литекс в дербито от 26-ия кръг на Елитната юношеска група до 19 години. Двубоят се игра на естествен терен №1 на базата в „Коматево“ и бе наблюдаван от над 100 зрители. Двата тима оправдаха напълно очакванията за здрав и отворен мач и създадоха много голови положения пред двете врати.

Срещата стартира с фамозен пропуск на „жълто-черните“. 40 секунди след старта на мача топката бе върната към вратаря на гостите, който сгреши с подаването и намери Йордан Атанасов, а халфът на „канарчетата“ непокрит от 13 метра прати кълбото покрай гредата. В 9-ата минута Исмет Рамадан проби по дясното крило и центрира към Йордан Атанасов, който се забави и пропиля нова отлична възможност. След 120 секунди Борис Тютюков овладя топката, напредна и шутира от 20 метра, но ударът му бе право във вратаря, който спаси.

В 14-ата минута Тонислав Йорданов получи топката пред наказателното поле на Ботев и отправи изненадващ удар, който свари неподготвена защитата и вратаря на „канарчетата“ и топката влетя във вратата за 0:1. Това попадение попари „жълто-черните“ и в следващите няколко минути гостите диктуваха случващото се. В 18-ата минута те организираха продължителна атака, която завърши с удар от 6-7 метра, но топката премина покрай гредата. В 20-ата минута топката бе центрирана отдясно и Тонислав Йорданов я засече с красив ножичен удар, но Симеон Симеонов демонстрира отличен рефлекс и изби.

В 25-ата минута ботевистите отговориха с опасен удар на Борис Тютюков от 15 метра, който бе отразен от стража на гостите. В 34-ата минута Симеон Симеонов отново се намеси великолепно, отразявайки шут от 16 метра. 2 минути по-късно роденият през 1999 година вратар направи ново добро спасяване, след като отрази удар от 12 метра.

Втората част стартира под непрестанен дъжд, който подейства тонизиращо на „канарчетата“ и те успяха да стигнат до пълен обрат само в рамикте на 3 минути. От своя страна гостите не успяха да затруднят нито веднъж вратата на Симеон Симеонов и атаките им бяха спирани навреме от защитниците на Ботев. В 57-ата минута Кристиан Димитров пусна отличен диагонален пас наляво, Милко Георгиев комбинира с Атанас Пашалиев и бекът центрира, а Исмет Рамадан от няколко метра изравни. В 60-ата минута, след няколко разменени паса от пловдивчани в половината на Литекс, Борис Тютюков пусна подаване към Виктор Пенчев, който стигна топката преди вратаря, бутна я покрай него и от минимален ъгъл прати топката във вратата за 2:1.

В 65-ата минута Милко Георгиев проби по левия фланг и след като преодоля няколко защитници навлезе в наказателното поле и шутира, но ударът му бе неточен. В 76-ата минута „канарчетата“ бяха близо до трети гол, след като Милко Георгиев осъществи пробив по левия фланг и центрира към Иван Кирев, който с глава от пет метра не уцели вратата. 5 минути преди края топката бе центрирана към Борис Тютюков, но защитник изби кълбото пред нападателя.

С тази победа Ботев вече е само на точка от лидера Литекс, който обаче е с два мача по-малко. „Жълто-черните“ продължават силното си представяне през втория полусезон и се утвърдиха в топ 3 на класирането. В следващия кръг, който е междинен, „канарчетата“ гостуват на Пирин.

При 15-годишните Ботев постигна изключително трудна и измъчена победа с 4:2 над Нефтохимик в среща от 15-ия кръг на Елитната група. Головете за пловдивчани отбелязоха Атанас Янков, Димитър Тонев, Кристиян Добрев от дузпа и Станислав Шопов.

При 17-годишните „канарчетата“ имаха пълно превъзходство над Черно море, а още 16-годишният Томас Тотков донесе победата с 2:1 с топовен изстрел в 54-ата минута. Здравко Жилов откри резултата веднага след почивката, но Никола Кънчев изравни за варненци в 49-ата минута.

Снимки: botevplovdiv.bg