Академик Бултекс 99 на исторически полуфинал!

Пловдивчани разбиха със 103:72 Ямбол и излизат срещу Балкан в полуфиналните серии

Академик Бултекс 99 не остави съмнения в превъзходството си в третия мач от четвъртфиналната серия срещу Ямбол и с 2:1 победи за първи път в историята си намери място в Топ 4 на мъжкото баскетболно първенство.

В решаващата среща в спортен комплекс „Сила“ в Пловдив, Академик Бултекс 99 се наложи със 103:72.

Пловдивчани ще играят срещу Балкан на полуфинал, като имат домакинско предимство и на 6-и и 8-ми май от 18:30 часа приемат ботевградчани. Играе се до 3 победи от 5 мача.

Академик Бултекс 99 започна добре в нападение, с почти перфектни проценти и благодарение на това взе инициативата и водеше уверено. В защита обаче пловдивчани оставяха доста възможности на Ямбол в началните минути.

Шест тройки от шест опита за 8 минути игра обаче нямаше как да не вдигнат разликата в полза на Академик и авансът им скочи до 10 много бързо. Със седмата тройка, трета на своята сметка, Мартин Дурчев затвори първата част при 33:23.

Именно лошата защита обаче позволи серия от 7:0 на Ямбол на старта на втория период и пасивът изведнъж се стопи само до три точки. Академик обаче отговори със своя поредица от 10:0, за да вдигне до 14 преднината си, и освен това домакините продължиха да нижат точки до почивката без спирка.

След подновяването на играта баскетболистите на Асен Николов излязоха, за да решат всичко. Отново серия от 9:0 им даде вече над 20 точки преднина само за три минути от началото на второто полувреме. В средата на частта Ямбол вече изоставаше с 30 и всяка интрига се загуби.

В последната четвърт мачът се доиграваше, като на терена се появиха всички резерви от двата състава.

Петима играчи от Академик завършиха с двуцифрен актив, като с 18 точки най-резултатен бе Васил Бачев, а Мартин Дурчев добави 16 точки и 9 асистенции. По 15 нанизаха Никола Маравич и Айзея Юмипиг. Домакините вкараха общо 20 тройки.