Академик отпадна от битката за титлата след трета загуба от Балкан (СНИМКИ)

Баскетболистите на Асен Николов ще спорят за бронзовите медали

Академик Бултекс 99 отпадна от битката на титлата в НБЛ след загуба с 91:102 като гост на Балкан. За домакините от Ботевград това бе трета победа в полуфиналтата серия и те станаха първия тим, класирал се за финала. Там вероятно ще срещнат Левски Лукойл, който води с 2:1 победи на Рилски спортист.

Баскетболистите на Асен Николов пък ще спорят за бронзовите медали по всяка вероятност срещу тима от Самоков, след като тази година за първи път в историята си стигнаха до Топ 4 в първенството.

Балкан контролираше събитията на терена от самото начало и не позволи на съперника му да поведе нито веднъж в мача. Стрелбата от далечно разстояние се оказа ключова в този двубой. Домакините показаха много точен мерник, отбелязвайки 15 тройки срещу 9 за Академик Бултекс 99.

Домакините поведоха със серия от 7:0, но малко след това съперникът им стопи пасива си на 3 точки. Водени от Джордан Калахан обаче „зелените“ отново дръпнаха в резултата, този път с 9, а след първата четвърт водеха с 28:20. Разликата в полза на домакините продължи да расте и през втория период, а в средата на втората част достигна 18 точки. Асен Николов взе прекъсване, а след него Академик Бултекс 99 направи серия от 12:4 и на почивката намали изоставането си на 10 точки.

Въпреки моментния спад в края на първото полувреме, след паузата Балкан отново заигра много силно и преди решителните десет минути се оттегли при резултат 75:58 в своя полза. Пловдивският тим не се отказа и свали разликата под 10 точки, но домакините не допуснаха обрат и спечелиха мача, с което вдигнаха на крака хората в залата.

Най-резултатен за победителите бе Джордан Калахан с 20 точки. За Академик Бултекс 99 много силно игра Димитър Димитров с 37 точки.