Александра Начева е олимпийска шампионка (СНИМКИ И ВИДЕО)

Невероятната пловдивчанка с историческо първо злато за България от младежки олимпийски игри

Александра Начева спечели олимпийската титла в решителната фаза на младежките олимпийски игри в Буенос Айрес.

Очакваният сблъсък със световната рекордьорка на седмобой за девойки под 18 години и двукратна европейска шампионка се състоя в столицата на Аржентина. Двете постигнаха 13.76 в първата фаза на 13 октомври.

Три дни по-късно Висенте поведе в първи опит с 13.67 срещу 13.56 на българката. Начева излезе напред с 13.86 във втори опит, а испанката скочи 13.50. В третото си излизане на сектора двете съпернички направиха фаул. Висенте достигна едва 11.45 в последния си скок, а Алекс пропусна последния си опит вече като олимпийска шампионка за девойки под 18 години.

Битка имаше и за бронза, но тя беше с метър по надолу. Трета в това състезание стана Мария Привалова (Русия), която във втората фаза скочи 13.03 и с 13.04 в първата фаза събра 26.07 пред 25.92 на Роксана Худоярова (Узбекистан).

Това е третия медал за България в леката атлетика и първата титла в историята на младежките олимпийски игри след като Валентин Андреев достигна до среброто на чук. Първото отличие бе също в тройния скок на Георги Цонов в Сингапур. Георги е син на треньора на Начева – Стойко Цонов и един от най-добри ни атлети в последните години.

Забележителният успех на 17-годишната българска девойка слага край на една фантастична година за пловдивчанката.

Начева подобри няколко пъти собствените си национални рекорди в зала и на открито като премина два пъти над 14.00 метра. Алекс спечели балкански титли за девойки в двата хоризонтални скока, сребърен медал на европейското първенство за девойки под 18 години, световната титла за девойки под 20 години и на финала олимпийска титла.

Алекс Начева която донесе десети медал за България от младежката олимпиада. Страната ни вече има 5 златни, 3 сребърни и два бронзови, след като преди това титли в отборните мултинационални състезания спечелиха стрелецът Кирил Киров, бадминтонистката Мария Делчева и двойката акробати Мариела Костадинова и Панайот Димитров, а Костадинова и Димитров станаха шампиони и на смесени двойки. Адриан Андреев спечели сребро на двойки в тениса, вицешампион е и щангистът Христо Христов, а третото ни сребро дойде от Валентин Андреев. Бронзовите ни отличия са на Галя Шатова (вдигане на тежести) и Едмонд Назарян (борба).

В последния ден от турнира по лека атлетика Веселин Живков зае 16-о място в крайното класиране на 200-метровия спринт с 21,47 сек. в днешните серии и общо 43,47.

Приключиха и мултинационалните микс щафети в модерния петобой с наше участие. Двойката Зорница Стоилова/Шчаба Бом (Унг) зае престижното 11-о място в крайното класиране с 1086 т., докато тандемът Христо Панайотов/Екатерина Тарева (Киргизстан) се нареди 17-о място в окончателната подредба с 1057 т.

В турнира по художествена гимнастика Татяна Воложанина остана пета в многобоя със сбор от 62,100 т. Тя игра силно на бухалки, като получи 16.550 т., на обръч взе 16.200, на топка – 14.800, а на лента бе най-слабото й представяне с оценка 14.550. Със златото триумфира рускинята Дария Трубникова с 69.400 т.

В бокса Горяна Стоева загуби на полуфинала при 51-килограмовите след 1:4 срещу нигерийката Адижат Гбадамоси от Нигерия. Така българката ще се бие за бронзовия медал днес.