Атлетико (М) изпусна Манчестър Юнайтед (ВИДЕО)

Резерва спаси гостите с късен гол за 1:1, домакините удариха 2 греди, Бенфика и Аякс със зрелищно 2:2

Атлетико (Мадрид) и Манчестър Юнайтед завършиха наравно 1:1 в първия си осминафинален сблъсък от тазгодишното издание на Шампионската лига.

Домакините от Испания могат да съжаляват повече, защото удариха 2 греди и на практика допуснаха само едно опасно положение пред вратата си, ала то бе превърнато в гол от резервата Антони Еланга.

„Дюшекчиите“ поведоха още в 7-ата минута чрез Жоао Феликс, докато „червените дяволи“ изравниха в 80-ата, като и двата отбора отправиха по само един точен изстрел в срещата.

Двамата наставници пък направиха изненадващи промени в стартовите си състави като от този на домакините липсваха нападателите Луис Суарес и Антоан Гризман, които седнаха на пейката, докато сред титулярите на гостите липсваше типичен десен бек и с тази роля бе натоварен централният защитник Виктор Линдельоф.

Капитан на „червените дяволи“ пък бе Бруно Фернандеш, макар че обичайният такъв Хари Магуайър също започна от първата минута.

„Дюшекчиите“ стартираха по-силно срещата и още в 3-ата минута Линдельоф трябваше да се намесва решително, за да блокира удар на Хосе Хименес.

В седмата минута обаче Атлетико успя да открие резултата. След един корнер Магуайър изчисти топката, но след това тя стигна до Ренан Лоди и той с майсторско центриране намери връхлитащия Жоао Феликс. Последният нанесе удар с глава и след рикошет в гредата кълбото спря в мрежата на безпомощния Давид Де Хеа за 1:0.

След това Юнайтед опита да отговори, но така и не успя да създаде чисто голово положение. Играта бе равностойна и се накъса доста заради множество нарушения в средата на терена.

Минута преди почивката пък Атлетико можеше да вкара гол-близнак на първия. След ново центриране отдясно Шиме Върсалко засече с глава отблизо, а след рикошет в Линдельоф топката срещна напречната греда.

Така първото полувреме завърши при резултат 1:0 в полза на Атлетико, докато Юнайтед не успя да отправи нито един точен удар до почивката.

Скоро след нея Маркос Йоренте пробва шут от дистанция, но много неточно. След това срещата бе равностойна и Манчестър Юнайтед продължаваше да няма точен удар, така че Рангник направи тройна смяна в 66-ата минута.

На терена се появиха Аарън Уан-Бисака, Неманя Матич и Алекс Телеш, ала и това не доведе до очакваното оживление в редиците на „червените дяволи“.

В 75-ата минута Кондогбия пробва изстрел от далечно разстояние, но в аут, а междувременно Антони Еланга замени Маркъс Рашфорд в състава на гостите.

Това се оказа ключово, защото в 80-ата минута точно младокът бе изведен от Бруно Фернандеш очи в очи с Ян Облак и с диагонален изстрел по земя възстанови равенството – 1:1.

Само 6 минути по-късно Атлетико отново можеше да вземе аванс в резултата. След ъглов удар пак се стигна до разбъркване в наказателното поле на гостите топката попадна у резервата на домакините Антоан Гризман, който я прати с техничен удар в напречната греда.

До края повече попадения не паднаха и така двата отбора оставиха всичко за реванша на „Олд Трафорд“ на 15-и март от 22:00 часа.

Бенфика и Аякс завършиха наравно 2:2 в първия си 1/8-финален сблъсък.

Гостите от Нидерландия повеждаха на два пъти, а нападателят им Себастиан Алер се разписа и в двете врати.

Двубоят започна с очакван натиск. Бенфика отправи първия удар в посока на вратата в петата минута. След фаул на левия фланг последна центриране в наказателното поле, където Вертонген си спечели позиция и стреля с глава, но Пасвеер улови топката.

В последвалите минути нидерландците прекъснаха две атаки на Бенфика, но не успяха да организират атака. С това Аякс загатна за това какво оръжие в играта му е пресата. Португалците се активираха, но гостите умело ги държаха далеч от вратата си.

Играчите на Ерик тен Хаг вдигнаха оборотите и създадоха две добри положения. В първата ситуация Антони стреля, но топката беше спряна от бранител, а във втората след негово подаване съотборниците му не го разбраха.

Така се стигна до 17-ата минута, когато по-добрата игра на Аякс се увенча с гол, а негов автор стана капитанът Душан Тадич. Той засече във въздуха центриране на Мазрауи отляво в наказателното поле. Резултатът остана непроменен едва 9 минути. В 26-ата след атака на Бенфика Ян Вертонген прати топката пред вратата на Аякс. Вратарят Пасвеер показа реакция, но след рикошет в крака на нападателя Себастиан Алер топката попадна във вратата за 1:1. Само три минути по-късно Алер се реваншира за грешката си, след като отново изведе Аякс напред.

След тази бърза размяна на голове играта малко се поуспокои, а Бенфика стигна до нов удар към вратата на Аякс, но Пасвеер спаси. В 38-ата минута Гравенберх се справи с класа със съперник на левия фланг, намери Мазрауи, който отправи завършващ удар, но вратарят на Бенфика Влаходимос спаси. Двата тима заиграха по-предпазливо в края на полувремето. Все пак Аякс беше много близо до трети гол, но топката срещна гредата след удар на Алварес, а Алер не успя да направи добавка на празна врата.

Така резултатът се запази до края, а след почивката играта започна доста нервно, като реферът Славко Винчич показа набързо два жълти картона на играчи на Бенфика, които извършиха груби нарушения. Определено домакините бяха много пренавити след паузата. В 56-ата минута едва не се стигна до изравняване. Евертон получи топката в центъра, преодоля играч на Аякс и стреля, а след рикошет в крака на Тимбел топката едва не попадна във вратата. В 60-ата минута нова опасна ситуация беше създадена пред вратата на Пасвеер, но след подаване на Рафа Силва Дарвин Нунес не успя да стигне до топката.

В 72-ата минута се стигна до изравнително попадение. Пасвеер отрази далечен удар на Гонсало Рамос, но при добавката Роман Яремчук с глава прати топката в мрежата. Попадението не беше зачетено веднага, тъй като чрез ВАР беше прегледана ситуация при подготовката на атаката на Бенфика, но в крайна сметка беше признато.

В 86-ата минута припламнаха искри между Антони и Дарвин Нунес, но страстите бяха потушени от рефера, който показа жълт картон на бразилския футболист на Аякс. В интерес на истината Нунес преигра ситуацията, а впоследствие двамата играчи се помириха.

Треньорът на Бенфика Нелсон Верисимо побърза да извади изнервения Нунес, като на негово място се появи Лазаро. В последната минута на редовното време Антони отправи опасен удар в горния десен ъгъл на вратата на Бенфика, но Влаходимос спаси. Така срещата приключи при равенство 2:2.

След отмяната на правилото за голове на чужд терен изходът на сблъсъка остава непредвидим и всичко ще се реши на реванша след 3 седмици в Амстердам.