Атлетико (Мадрид) е новият шампион на Испания! (ВИДЕО)

Вердер изпадна от немската Бундеслига

Атлетико (Мадрид) е новият шампион на Испания! Тимът на Диего Симеоне спечели с 2:1 гостуването си на Валядолид от последния кръг в Ла Лига и ударжа аванса си от две точки пред Реал (Мадрид) на върха в класирането.

Домакините откриха резултата в 18-ата минута, когато точен бе Оскар Плано, но Атлетико стигна до успеха с попадения на  Анхел Кореа (57) и Луис Суарес (67).

„Дюшекчиите“ спечелиха 11-ата си титла на Испания в своята история. За последно те триумфираха през сезон 2013/14, когато отново всичко се реши в последния кръг.

В същото време тимът на Зинедин Зидан стигна до късен обрат с 2:1 срещу Виляреал у дома, но това се оказа недостатъчно да защити титлата си. Реал започна зле и беше шокиран в 20-ата минута. Йеремино Пино прати топката отклони покрай Тибо Куртоа и изведе гостите напред в резулатта. След паузата Реал натисна и в 55-ата минута Карим Бензема вкара с глава. Последва обаче намеса на ВАР и в крайна сметка попадението бе отменено заради поредната много тънка засада. Все пак в 88-ата минута домакините успяха да изравнят Бензема вкара с отличен удар в горния ляв ъгъл на вратата на Херонимо Рули.  Това вдъхнови столичани и в добавеното време те се добраха и до успеха. Първо Мариано пропусна чиста ситуация, но в 92-ата минута Модрич реализира с отличен изстрел и донесе победата.

Барселона пък прекъсна серията си от три поредни издънки в първенството. Каталунците победиха трудно Ейбар с 1:0 като гости.  Тимът на Роналд Куман финишира трети в крайното класиране. Домакините, макар и последни, все пак имаха теоритични шансове да оцелеят, но не им се получи. Роналд Куман не можеше да разчита на някои от основните си футболисти като Лионел Меси и бе заложил на доста млад състав, а единственото попадение бе дело на Антоан Гризман в 82-ата минута.

Елче успя да запази мястото си в Ла Лига след победа с 2:0 срещу Атлетик (Билбао). По този начин тимът остана на 17-о място с 36 точки и на две повече от 18-ия Уеска, който изпадна заедно с Ейбар и Валядолид.

РЕЗУЛТАТИ: Селта – Бетис 2:3, Ейбар – Барселона 0:1, Елче – Атлетик Б 2:0, Уеска – Валенсия 0:0, Осасуна – Сосиедад 0:1, Реал М – Виляреал 2:1, Валядолид – Атлетико М 1:2

Борусия (М) спечели с 4:2 гостуването си на Вердер от последния кръг на Бундеслигата в Германия. Ужасният сезон за тима от Бремен завърши с изпадане във Втора Бундеслига, докато Гладбах се размина с класиране за Европа. Тимът беше готов да ликува, но Унион спечели победи с 2:1 РБ Лайпцг у дома и удържа седмото място място, което дава право на участие в турнира Купа на конфедерациите. Победното попадение за берлинчани падна в 92-ата минута.

Вердер беше воден от легендата Томас Шааф на „Везерщадион“, но и това не им помогна да оцелеят. „Жребчетата“ демонстрираха, че не влизат в схеми и пометоха, поне на хартия, по-амбицирания опонент. До 67-ата минута резултатът вече бе 0:4, като точни бяха Щиндъл, Тюрам, Бенсебаини и Нойхауз. В края Вердер се вдигна на отчаят щурм, но вече бе прекалено късно. Головете на Рашица и Фюлкюрг само оформиха крайния резултат.

Кьолн ще играе бараж за оставане в елита, след като удари с 1:0 у дома изпадналия отдавна Шалке. Така тимът на Фридхелм Функел завърши на 16-о място редовния сезон. Ценното попадение за „козлите“ реализира Себастиан Борнау четири минути преди края на срещата.

Байерн завърши сезона по шампионски. Тимът изпрати треньора Ханзи Флик с 4:2 срещу Аугсбург у дома. През следващия сезон тай намя да води тима, а неговото място ще заеме Юлиан Нагелсман. От Мюнхен си тръгват още Давид Алаба, Жером Боатенг и Хавиер Мартинес. Роберт Левандовски пък записа името си в историята, след като вкара 41-ия си шампионатен гол през кампанията. Така той задмина великия Герд Мюлер като играча с най-много попадения в немския елит за един сезон.

Дебют за гостите направи 20-годишният футболист с български корени Лукас Петков, който е роден в Германия и има двойно гражданство. Той играе основно в тима до 23 години.

Още преди последния кръг беше ясно, че в Шампиопска лига, освен Байерн, ще играят РБ Лайпциг, Борусия (Дортмунд) и Волфсбург. За Лига Европа се бяха класирали Айнтрахт и Байер Леверкузен.

РЕЗУЛТАТИ: Байерн – Аугсбург 5:2, Борусия Д – Байер Л 3:1, Айнтрахт – Фрайбург 3:1, Кьолн – Шалке 1:0, Хофенхайм – Херта 2:1, Щутгарт – Арминия 0:2, Унион – Лайпциг 2:1, Вердер – Борусия М 2:4, Волфсбург – Майнц 2:3