България с първа точка в квалификациите след 0:0 в Северна Ирландия (ВИДЕО)

Домакините натискаха, но стигнаха само до греда, нашите можеха и да победят, но ирландският вратар спаси удар на Димитър Илиев накрая

България спечели първа точка в световните квалификации. Тимът на Ясен Петров измъкна 0:0 при гостуването си на Северна Ирландия в мач от група „С“. Съперниците си спретнаха здрава битка на „Уиндзор Парк“. Нашите предимно се бранеха, а накрая дори можеха да триумфират, но удар на Димитър Илиев бе спасен от вратаря.

Селекционерът Ясен Петров направи цели 6 промени в състава в сравнение с мача срещу Италия в София, като даде шанс за изява от първата минута на цели четирима дебютанти в лицето на Даниел Наумов, Петко Христов, неговия брат близнак Андреа и Антонио Вутов.

Крилото на Локомотив (Пловдив) Момчил Цветанов започна като титуляр и игра до 72-ата минута. Петър Витанов замени капитана Георги Костадинов още в 44-ата минута, Бирсент Карагарен и Димитър Илиев влязоха на смяна. Голмайсторът на Ботев (Пловдив) Атанас Илиев пък замени Андрей Гълъбинов.

В Белфаст двата тима изиграха равностойни първи 15 минути, като домакините на два пъти се доближиха до нашето наказателно поле и дори отправиха един точен удар, който не представляваше проблем за Наумов.

В 22-та минута нашата отбрана остана безмълвна при едно центриране към Стюарт Далас, но неговият удар с глава за щастие се отби от напречната греда.

До почивката нови интересни ситуации нямаше, като превес взимаше тактическото надиграване между двамата наставници.

В самото начало на втората част Даниел Наумов трябваше да демонстрира страхотния си рефлекс, отразявайки коварен удар на Гавин Уайт.

Постепенно северно ирландците се настаниха трайно в нашата половина, като българите рядко успяваха да организират нещо в предни позиции.

С наближаването на края на срещата, домакинският натиск продължи да се засилва и в 85-та минута Найъл Макгин получи топката в изгодна позиция, но в последния момент български бранител протегна крак и кълбото излезе в ъглов удар.

Домакините обаче можеха да бъдат попарени в началото на допълнителното време, когато футболист №1 на България Димитър Илиев отправи страхотен изстрел с глава, но вратарят на Пийкок-Ферел направи чудесно спасяване, запазвайки нулевото равенство на „Уиндзор Парк“.

България: 1. Даниел Наумов, 2.Петко Христов ​, 22. Андреа Христов, 4. Валентин Антов, 11. Кирил Десподов, 18. Ивайло Чочев, 9. Андрей Гълъбинов (72′ – 19. Атанас Илиев), 7. Георги Костадинов – к (44 – 5. Петър Витанов), 8. Антонио Вутов (20. – Димитър Илиев), 21. Момчил Цветанов (72′ – 3. Петър Занев), 17. Георги Йомов (72′ – 6. Бирсент Карагарен)

„Двата отбора се сбиха. Искаха победата. Знаехме, че така ще играят. Много силов футбол. Бяха и по-свежи от нас. Повечето от техните играчи не играха в контролата със САЩ. Това ни е трети мач. Доста от играчите поизчерпаха енергията. Доволен съм съм всички дебютанти. Точката е справедлива”, заяви националният селекционер Ясен Петров след мача.

„Точката е справедлива, защото както можехме да спечелим, така и да загубим. Тази точка е ценна. Младите играчи трябва да повярват, че могат. В защита формация трима се справиха блестящо и то срещу силов противник. Това е едно от положителните неща. Има какво да се желае в халофвата линия и напред. Надявам се в контролите ще имаме възможност да вкараме и други нови хора и да съумеем да работим върху нашите идеи.

Нямаше риск с дебютиращите. Не искахме да ги излагаме на такова напрежение като в двубоите с Италия и Швейцария, и мислехме, че днешният мач е подходящ . Изразходвахме доста енергия, за да неутрализираме отбора на Северна Ирландия. Това изисква сили. Атанас Илиев влезе без дори да е загрявал. Накрая си беше битка. Футболът почти отсъстваше накрая, но стилът на Северна Ирландия е такъв. Националният отбор търси лидерите си. Ако беше вкарал Наско щяхме да си тръгнем с трите точки. Отговорихме на битката днес във всички аспекти“, каза още националният селекционер.

25 футболисти, от които 10 дебютанти, взеха участие в първите три срещи на националния отбор в световните квалификации за Мондиал 2022.

„Имахме 6 дни преди първия мач, а след това три мача за следващите 6 дни. Взехме 26 футболисти, в трите мача играха 25 от тях. Общо 10 направиха дебют, четирима от тях снощи в Белфаст. Средната възраст на вратаря и защитата срещу Северна Ирландия беше 21 години, като трима от четиримата играчи дебютираха за националния отбор – Наумов и близнаците Андреа и Петко Христови.

Направихме три принудителни смени, но пък завършихме мача с трима нападатели – Десподов, Атанас Илиев и Димитър Илиев. Гълъбинов е една от тези принудитени смени, защото се контузи. Атанас Илиев не беше планиран да влиза, той се появи на терена направо от столчето, на което седеше. Слезе, съблече се по екип и влезе без да загрява. Иначе планирахме да пуснем друг играч. Но след като излезе Гълъбинов, на нас ни трябваше по-висок човек отпред и това беше нашето решение“, обясни Петров и още веднъж подчерта, че времето за работа е малко, а съперниците много силни, но не иска да звучи като оправдание.

„Много се радвам, че имаме колектив. През цялото време опитните помагаха на младите. Това е бъдещето, да се изгради боеспособен отбор. Нека младите да се развиват като играчи и да отиват в европейски клубове след това“, каза още селекционерът.

В другия мач от групата Италия победи с 2:0  като гост Литва и оглави временното класиране с актив от 9 точки, следват Швейцария с 6, Северна Ирландия и България с по 1 и Литва без точков актив.