България загуби от Сърбия в 1/4-финалите на Евроволей

Волейболистките ни финишираха в Топ 8 на Европа за първи път от 10 години насам

Женският национален отбор на България не успя да се класира на полуфинал на европейското първенство. Волейболистките на Иван Петков отстъпиха на действащите европейски и световни шампионки от Сърбия с 0:3 (19:25, 18:25, 26:28) в четвъртфинален мач, изигран в Анкара (Турция).

„Лъвиците“ попаднаха в Топ 8 на европейско първенство за първи път от 2009 г. насам, след като на 1/8-финалите се наложиха категорично над Азербайджан с 3:0 гейма. „Репрезентация“ пък победи без проблеми Румъния също с 3:0 гейма в 1/8-финалите. България и Сърбия бяха в една предварителна група, като тогава родните волейболистки отстъпиха с 1:3 гейма.

Българските състезателки започнаха силно в срещата, като дръпнаха с добра преднина. Момичетата на Зоран Терзич обаче изравниха, след което поведоха. Ролите се размениха на няколко пъти, но след средата на гейма „плавите“ взеха пълно предимство, и излязоха напред в срещата след 25:19.

Началото на втората част бе под диктовката на сръбкините. Българките успяха да намалят пасива си, оставайки само на точка. „Репрезентация“ обаче отново набра инерция и си върна доминацията. До края темпото се запази и авансът се увеличи на 2:0 гейма.

Най-резултатна бе Елица Василева с 18 точки (3 аса), 10 точки добави Гергана Димитрова (2 аса). За „репрезентация“ Тияна Бошкович бе над всички с 22 точки (3 аса, 2 блокади), с 11 точки приключи Бранкица Михайлович (1 блокада).

Сърбия ще срещне на полуфиналите победителя от 1/4-финалния сблъсък между Италия и Русия, които играят по-късно тази вечер в Лодз (Полша).

Стартови състави:

България: Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Мирослава Паскова, Лора Китипова, Мира Тодорова, Елица Василева, Жана Тодорова – либеро

Сърбия: Бианка Буша, Мина Попович, Бранкица Михайлович, Мая Огнйенович, Стефана Велкович, Тияна Бошкович, Силвия Попович – либеро