Барса отново начело след трудно 1:0 над Атлетик (Билбао) (ВИДЕО)

Тотнъм победи с 2:0 Уест Хям, Парма разби с 4:1 Дженоа и изпревари Милан

Влезлият като резерва Иван Ракитич отбеляза първия си гол за сезона и донесе победата на Барселона с 1:0 над гостуващия Атлетик (Билбао) в 31-ия кръг на испанското футболно първенство. С успеха каталунците се върнаха на върха на класирането с 68 точки, с 3 точки повече от Реал (Мадрид), който тази вечер приема Майорка.

Барса имаше затруднения срещу организирана игра на баските и беше близо до второ поредно нулево равенство в Ла Лига след гостуването на Севиля в петък.

В 71-ата минута домакините все пак намериха пролука в отбраната на съперника. В навечерието на рождения си ден Лионел Меси изведе Ракитич в чиста позиция в наказателното поле и от 6-7 метра той преодоля Унай Симон.

Атлетик (Билбао), който по-рано през сезона победи Барселона като домакин в шампионата и елиминира съперника от турнира за купата на Испания, игра много дисциплинирано и също създаде няколко добри положения, но Иняки Уилямс и Йерай Алварес направиха пропуски.

Уест Хям загуби с 0:2 от домакина Тотнъм в лондонското дерби от 31-ия кръг на английското футболно първенство и остана в опасната зона на класирането.

Възпитаниците на Дейвид Мойс претърпяха поражение в седмо поредно гостуване във Висшата лига за първи път от 2006 година насам, а с 27 точки останаха на 17-ото място, но само с гол по-добра голова разлика от застрашения от изпадане Борнемут, който е и с мач по-малко.

Тотнъм пък спечели за първи път от осем срещи във всички турнири и с 45 точки се изкачи на седмата позиция.
Домакините вкараха в края на първото полувреме, но голът на Хън-мин Сон беше отменен заради засада след разглеждане със системата за видеоповторения (ВАР).

След почивката, обаче, Томаш Соучек си отбеляза автогол в 64-ата минута, когато неволно отклони топката в собствената си врата след центриране от корнер.

Уест Хям отвърна с удар в гредата на Джарод Бауен, но в края Хари Кейн реши всичко с първия си гол от 28 декември, след като беше изведен в чиста позиция от Сон.

Андреас Корнелиус реализира три гола и помогна на Парма да спечели гостуването си на Дженоа с 4:1 в срещата от 27-ия кръг на италианското футболно първенство. Датският нападател повтори постижението си срещу съперника от първия мач между двата отбора по-рано през кампанията и така стана третият играч в историята на калчото, който реализира два хеттрика срещу един противник в рамките на сезона.

Той откри резултата в 18-ата минута след асистенция от дясно на Жервиньо. В 29-ата минута домакините получиха дузпа, но вратарят Луиджи Сепе отклони удара на Доменико Кришито в гредата и спаси 11-метров наказателен удар във втори пореден мач, след като направи същото при равенството 1:1 срещу Торино през уикенда.

Три минути по-късно Корнелиус удвои с удар от малък ъгъл, който премина между краката на вратаря Матиа Перин и спря в мрежата му.

Датчанинът оформи хеттрика си осем минути след почивката с глава след втора поредна асистенция на Венсан Лорини от дясно.

Дженоа получи втора дузпа, която резервата Яго Фалке превърна в гол за 1:3 в 69-ата минута, но три минути преди края Деян Кулушевски оформи крайното 4:1 за Парма, а с победата отборът се изкачи на седмото място в класирането с 39 точки, като изпревари Милан с по-добра голова разлика.

Торино победи Удинезе с 1:0 като домакин в друг мач от кръга. Нападателят Андреа Белоти прекъсна осем мача голова суша с единственото попадение в мача. В 16-ата минута той беше изведен от Симоне Едера в чиста позиция в ляво в пеналта и със силен удар в близкия ъгъл преодоля Хуан Мусо.

Торино прекъсна серия от седем мача без победа в Серие „А“ и записа първи успех от 12 януари насам.
Удинезе пък вече няма успех в осем срещи.