Байерн отново е на върха с рекорд в Германия (ВИДЕО)

Вижте подробности за останалите футболни грандове в Европа

Байерн (Мюнхен) победи Арминия (Билефелд) с минималното 1:0 в среща от 13-ия кръг на Бундеслигата.

Единственото попадение в срещата, играна на „Алианц Арена“, отбеляза Лерой Сане в 71-ата минута.

С него баварците поставиха нов рекорд – 102 гола в първенство за една календарна година, подобрявайки постижението от 101 попадения на Кьолн през 1977-а.

В предишния си мач за първенство шампионите загубиха с 1:2 от Аугсбург, но през седмицата се реваншираха с успех с 2:0 над Динамо (Киев) в Шампионската лига, а днес отново не сгрешиха.

Гостите от Билефелд стартираха силно и още в 5-ата минута Клос пропусна да открие от няколко метра.

Само две по-късно обаче Томас Мюлер засече центриране и насочи топката към долния ляв ъгъл на Ортега, но там футболист на гостите изчисти. Секунди по-късно световният шампион отново застраши вратаря, но той отрази.

Последва опасен изстрел на Лерой Сане в 13-ата минута, като шампионите вече бяха взели контрола върху играта. В 16-ата дойде и първия 100-процентов шанс за Байерн, като Алфонсо Дейвис слаломира между футболистите на съперника и излезе сам срещу Ортега, но той парира.

Опасностите пред вратата на гостите не стихваха и в 21-вата Мюлер пак застраши с удар от въздуха, но и този път не се стигна до попадение. Левандовски напомни, че е на терена с удар в 24-ата, но след рикошет кълбото излезе в корнер. Последваха нови шансове пред Лева и Дейвис, но до гол така и не се стигаше.

Само 40 секунди след подновяването на играта за втората част бяха необходими на баварците да създадат нова опасност, но ударът на Сане мина край гредата. Фланговият нападател направи нов голям пропуск в 58-ата, когато оставаше само да насочи топката в мрежата от 7-8 метра, но не уцели вратата.

В 66-ата минута пък Роберт Левандовски се размина на сантиметри от това да засече на празна врата подаване на Коман, но все пак натискът на баварците доведе до много красив гол.

Той падна в 71-вата минута, когато Сане матира Ортега с шут с левия крак от около 20 метра – 1:0.

Последва пропуск на Коман, при който вратарят се намеси отлично, а в 79-ата минута гредата спря появилия се Серж Гнабри да удвои резултата.

Той се запази такъв до края и така Байерн събра 31 точки, за да оглави класирането, докато Арминия остана на предпоследна позиция с 9 точки от 13 мача.

Проблемите за Ювентус продължават с пълна сила.

„Бианконерите“ понесоха второ поредно поражение през седмицата, след като във вторник паднаха от Челси с 0:4 в Шампионската лига, а сега отстъпиха у дома пред Аталанта с 0:1 в среща от 14-ия кръг на италианската Серия „А“.

Загубата обаче не бе единствената лоша новина за Масимилиано Алегри, тъй като травми в Торино днес получиха Федерико Киеза и Уестън Маккени.

Освен това, след нея тимът вече е на 8-а позиция във временното класиране с 21 точки, изоставайки с цели 7 от Аталанта.

Бергамаските пък вече имат 28 и са 4-и в подреждането, намирайки се в серия от 7 срещи без загуба в Калчото.

Срещата започна равностойно като двата отбора разчитаха най-вече на грешки от съперника, за да се възползват и в 16-ата минута една такава направи защитата на домакините.

Ударът от дистанция на Ремо Фройлер обаче бе разочароващ и не застраши вратата на Юве.

Отговорът на домакините дойде малко по-късно, когато Пауло Дибала навлезе в наказателното поле и отправи изстрел, който обаче бе право в ръцете на Хуан Мусо и той спаси.

Стражът се справи и с волето на Алваро Мората в 19-ата минута, а малко по-късно Рафаел Толой се намеси решително, за да спре Федерико Киеза.

Не след дълго Аталанта откри резултата. Това се случи в 28-ата минута, когато Берат Джимсити изведе Дуван Сапата и той напредна, а после с мощен шут изведе бергамаските напред.

Малко по-късно Дибала пробва удар по земя, ала не сполучи, така че почивката дойде при минимален аванс в полза на гостите – 1:0.

На почивката наставникът на домакините Масимилиано Алегри пусна в игра Федерико Бернардески вместо контузилия се Киеза.

След паузата обаче момчетата му продължаваха да изглеждат безидейни в предни позиции и трудно достигаха до чисти голови положения.
Това ги накара да опитват далечни удари като Дибала пробва такъв в 60-ата минута, но прати топката над вратата.

Секунди след това се наложи втора принудителна смяна в Ювентус, тъй като и Уестън Маккени получи травма.

В 65-ата минута вратарят на гостите отрази опасен изстрел на Адриен Рабио, а в 74-ата Аталанта поиска дузпа след падане на Марио Пашалич в пеналта, но такава не последва.

До края попадения не паднаха и така Аталанта записа втора последователна победа над Ювентус с резултат 1:0, запазвайки 4-ата позиция в класирането с 28 точки.

Толкова има и третият Интер, докато петият Рома е с 22, но двата отбора са изиграли с по един мач по-малко от бергамаските.

Италианският шампион Интер победи с 2:0 Венеция като гост в мача от 14-ия кръг на Серия А.

Голмайсторите за „нерадзурите“ бяха Хакан Чалханоглу и Лаутаро Мартинес.

Още в самото начало на двубоя Хоакин Корея падна в наказателното поле на Венеция след съприкосновение с играч на домакините, но реферът Ливио Маринели даде знак играта да продължи. В петата минута имаше любопитна ситуация пред вратата на стража на Венеция Серхио Ромеро. Футболист на Венеция се опита да избие топката след центриране, но уцели свой съотборник, което мжеше да доведе до нелеп автогол, но Ромеро внимаваше.

Халфът на гостите Хакан Чалханоолу получи хубав пас в противниковото наказателно поле в 10-ата минута, но ударът му бе блокиран от бранител. Малко след това Ромеро улови без проблеми топката след слаб изстрел на Един Джеко, а после Чалханоолу стреля неточно от фал.

В 30-ата минута Ромеро направи хубаво спасяване след удар с глава на Иван Перишич, до който се стигна след центриране отдясно на Матео Дармиан. Две минути по-късно Джеко падна в наказателното поле на домакините, но реферът прецени, че няма основания за по-сериозно разглеждане на ситуацията.Стигна се до 34-ата минута, в която след продължителна атака на гостите Хоакин Корея чукна топката към Чалханоолу и турският халф с блестящ изстрел в долния десен ъгъл на Ромеро не остави шансове на аржентинеца.

В 37-ата минута Иван Перишич можеше да направи резултата 0:2, но от съвсем близко разстояние не успя да отклони топката във вратата, въпреки че показа бърза реакция. Две минути по-късно пък най-сетне имаше работа и за словенския вратар на Интер Самир Ханданович, който изби в корнер опасен далечен шут на Матия Араму. Три минути след паузата Араму стреля силно, но неточно към вратата на Интер, а в 54-ата минута Джеко можеше да направи резултата 0:2. Босненският ветеран изскочи на много опасна за Ромеро позиция, но шутът му не бе от най-добро качество и аржентинският страж не беше затруднен.

В 58-ата минута Лаутаро Мартинес смени сънародника си Корея, а Чалханоолу отстъпи мястото си на чилийския халф Матиас Весино. В 61-ата минута Милан Шкриняр бе много близо до гол за Интер, но топката бе избита от голлинията след неговия удар. Две минути по-късно пък Марсело Брозович застраши вратата на Венеция, но шутът му от дъгата на наказателното поле излезе в аут.

Играчите на Симоне Индзаги контролираха събитията на терена, но все пак и домакините търсеха вече по-активно гола. Резервите Денис Йонсен и Танер Тесман пробваха изстрели към вратата на Ханданович, но и в двата случая на словенеца не му се наложи да се намесва.

В 84-ата минута Федерико Димарко получи топката от Джеко в наказателното поле на Венеция и можеше да сложи точка на спора, но ударът му бе спасен от Ромеро. Три минути по-късно Ромеро направи поредното си спасяване в двубоя, този път след шут на Лаутаро Мартинес.

Дълбоко в добавеното време Интер получи дузпа след игра с ръка на футболист на Венеция и Лаутаро Мартинес беше безпогрешен от бялата точка.

Домакините бяха изравнили след почивката, но Мемфис Депай спаси „каталунците“ две минути преди последния съдийски сигнал, а Коутиньо оформи крайния резултат от дузпа.

Гостите започнаха доста по-активно и стигна до голям шанс след само 4 минути игра. Мемфис Депай центрира от ъглов удар, а Жерар Пике се извиси и видя как мощния му удар беше спасен със сетни сили от Херонимо Рули.

Отговорът на „жълтата подводница“ не закъсня. Две минути по-късно Арно Данжума се възползва от грешка на домакините в защита и излезе на стрелкова позиция, но Пике плонжира геройски, за да избие. В 8-та минута Депай видя как него удар минава съвсем малко встрани от целта, а секунди по-късно Гави нацели страничния стълб.

Вихреното начало продължи и в 19-та минута Барса се отчете с нов сериозен пропуск. Френки Де Йонг изведе колегата си в националния отбор Депай, който сам срещу Рули дори не уцели вратата. В 27-та минута Йереми Пино отправи удар с глава, но над вратата на Тер Стеген.

В 33-та минута Пау Торес скочи най-високо от статично положение за домакините, но ударът му с глава прехвърли вратата на неубедителния Стеген. В 39-та минута Данжума се оказа сам срещу Стеген, но ударът му попадна право в тялото на германския страж.

Само три минути след старта на втората част обаче играчите на Шави Ернандес стигнаха до попадение. След продължителна атака Жорди Алба центрира от левия фланг, а след неубедителна намеса на Херонимо Рули Френки Де Йонг се оказа пред опразнената врата, за да вкара. След проверка на ВАР попадениете беше потвърдено.

В 56-та минута превъзходството на Барса продължи и Мемфис Депай имаше шанс да стреля от границата на наказателното поле, но шутът му се оказа слаб и не затрудни Рули. Четири минути по-късно Данжума стреля доста неточно на свой ред.

След този момент обаче „блаугранас“ се отпусна жестоко и това се оказа скъпоструващо в 77-та минута. След загубена топка в средата на терана и нестандартен извеждащ пас на Мани Тригерос, Самюел Чукуезе успя да чукне топката току преди бранител на Барса и преодоля Стеген за 1:1.

Две минути преди края на редовното време обаче каталунците нанесоха своя решителен удар.

След наглед безнадеждно изритване напред бранител на Виляреал сбърка, а Депай показа брилянтно хладнокръвие, за да преодолее вратаря и друг защитник и да вкара за 2:1.

В продължението Фелипе Коутиньо реализира от дузпа за крайното 3:1.

Така момчетата на Шави се доближиха на 7 точки от водача Реал Мадрид, макар че имат и мач повече.

Ливърпул постигна нова категорична победа в английската Висша лига.

Този път възпитаниците на Юрген Клоп разгромиха с 4:0 гостуващия Саутхемптън на своя „Анфийлд“ в среща от 13-ия кръг на първенството.

Така те събраха 28 точки и вече са втори във временното класиране, само на точка от лидера Челси, който в неделя приема Манчестър Юнайтед в дербито на уикенда.

„Светците“ пък останаха с едва 14 пункта от 13 изиграни срещи и заемат 13-ата позиция във временното класиране.

В тази те получиха гол след само 97 игра, тъй като Диого Жота откри резултата още във 2-ата минута, възползвайки се от пас на Анди Робертсън.

Португалецът направи резултата 2:0 след още половин час игра, реализирайки в 32-ата минута след подаване на Мохамед Салах, а до края на срещата пропусна 2 добри ситуации да оформи своя хеттрик преди да бъде заменен в заключителната част на двубоя.

Въпреки това обаче Ливърпул реши всичко още в 37-ата минута, когато Тиаго Алкантара оформи класиката след технично отиграване и доза късмет – 3:0.

До почивката нови попадения не паднаха, ала скоро след нея дойде ред и на централния защитник Върджил ван Дайк да се разпише. Той бе точен в 52-ата минута, след поредната асистенция на друг бранител – Трент Александър-Арнолд.

До края Ливърпул можеше да стигне и до още попадения, ала Садио Мане и Мохамед Салах пропуснаха, за да приключи срещата в крайна сметка при резултат 4:0.

Междувременно легендата на мърсисайдци Стивън Джерард постигна записа втора поредна победа начело на Астън Вила. Бирмингамци спечелиха като гости на Кристъл Палас с 2:1 в Лондон в друг мач от кръга, игран по същото време, за да съберат 16 точки, с колкото останаха и „орлите“ от столицата.

В третата среща, играна по същото време, отборите на Норич и Уулвърхемптън не си вкараха гол и приключиха при резултат 0:0.