Бенфика, ПСВ Айндховен и Цървена звезда са в групите на ШЛ (ВИДЕО)

Бившите европейски клубни шампиони отново са в компанията на най-добрите

Бившите европейски клубни шампиони Бенфика, ПСВ Айндховен и Цървена звезда (Белград) отново са в компанията на най-добрите, след като по категоричен начин влязоха в групите на Шампионската лига за новия сезон. Това са и последните три отбора, които допълват компанията от 32 тима. Отпадналите пък отиват в групите на Лига Европа.

Най-лесно сякаш беше за ПСВ Айндховен, който пристигна от гостуването си на БАТЕ Борисов с успех с 3:2 и при домакинството го затвърди с нова победа с 3:0. Бенфика не остави съмнения за класата си при гостуването в Солун и направо отчая домакините от ПАОК с 1:4 след 1:1 в първата среща.

Най-голямата драма беше в Града на Моцарт, където местният РБ Залцбург поведе с 2:0 на Цървена звезда, но сърбите изравниха с два много ефектни гола за 2:2. Така след нулевото равенство на Мала Маракана преди седмица звездашите също продължават в групите за първи път от четири години насам.

На Стадион Тумба в Солун атмосферата беше нагнетена до максимум и домакините поведоха още в 13-ата минута с гол на Александър Прийович, който беше изведен сам срещу вратаря на гостите и не сбърка. Тук обаче се намеси класата на португалците, които не оставиха никакво съмнение кой е по-добър.

И само след 7 минути капитанът на Бенфика Жардел изравни, а в рамките на 7 минути Едуардо Салвио от дузпа и Луис Дуарте Пици направиха преднината на гостите убийствена- 1:3. За второто попадение от дузпа вина има и вратарят Александрос Паскалакис, който с поредица от нескопосани изяви предизвика грешка в отбраната и след това наказателен удар. През второто полувреме Салвио вкара още една дузпа, а Лео Матос получи червен картон и остави ПАОК с 10 души до края.

ПСВ Айндховен рано си реши мача, след като Лук де Йонг подаде от тъч на Стивън Бергвейн в 14-ата минута за 1:0, а след това и Де Йонг се разписа в 36-ата след центриране на Йорит Хендрикс. Крайното 3:0 оформи Ирвинг Лосано след самостоятелен пробив в 62-ата минута. Гостите от Беларус изглеждаха тотално демотивирани и лишени от възможност дори да отвърнат с почетен гол.

Драмата се разигра в Залцбург, където домакините поведоха с 1:0 благодарение на гол на Мунас Дабур в последната минута на първата част с удар до гредата. Само три минути след началото на второто полувреме Дабур вкара за 2:0 от дузпа, а преди двете попадения вратарят на гостите Милан Борян направи серия от фантастични спасявания. Но само в рамките на една минута- в 65-ата и в 66-ата минута Бен Мохамед изравни. И двата гола обаче спокойно могат да бъдат записани на австралиеца Милош Дегенек, който се пребори и подаде чудесни голови пасове.

„За нас това е огромен успех, заяви след мача старши треньорът на сърбите Владан Милоевич, докато масивната агитка от Белград скандираше имената на героите си. Беше наистина труден сблъсък и в двата мача, но показахме характер, мъжество и заслужено се промъкнахме.