Богоявление е един от най-древните християнски празници.
Първоначално е бил посветен на раждането на Исус Христос и съпътстващите го събития: Обрезание Господне и Поклонението на Влъхвите.
Православната традиция oбединява празника Богоявление с празника Кръщение Господне, приемайки, че при кръщението на Исус на река Йордан се появява Бог в своята триединна същност: Синът – Христос, Свети дух – във вид на гълъб, който каца върху Христос и Гласът на Небесния Отец (Глас Божи), който оповестява, че Христос е Негов Син.
Според Българската православна църква празникът Йордановден
ознаменува кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника.
В Пловдив десетки млади мъже ще се хвърлят за кръста
във водите на река Марица. По традиция дървеният кръст ще бъде хвърлен в реката от митрополит Николай, от площадката пред Водната палата точно в 12.30 ч. Преди това пловдивският владика ще отслужи от 9:00 часа Велик водосвет и ще освети войнските знамена в кърджалийския храм „Св. Йоан Предтеча“.
В 12:00 часа пък ще бъде освещаването на бойните знамена на подразделенията от Пловдивския гарнизон пред катедралния храм „Успение Богородично“