Ботев бие Локо с 3:1 на "Лаута" преди 24 години (ВИДЕО) - DC news

Ботев бие Локо с 3:1 на „Лаута“ преди 24 години (ВИДЕО)

Лудият мач е пред 25 хиляди зрители, Атанас Узунов гони две „канарчета“ и дава дузпа за „смърфовете“, която е спасена

Ботев печели с 3:1 пловдивското дерби като гост на Локомотив преди 24 години на 20 март 1994 година. Мачът пред 25 хиляди зрители на „Лаута“ и е без аналог в първенството ни.

През лятото на въпросния сезон и двата тима играят в европейските клубни турнири. След като през сезон 1992/1993 Ботев е спечелил бронзовите медали с 38 точки в една от най-лютите битки за медали в първенството, разликата между третия Ботев и седмия Пирин е едва 5 точки.

Локомотив остава в подножието на 4-то място на само точка от градския си съперник – 37 пункта. Пловдивските тимове напускат евротурнирите още в първия кръг на турнира за Купата на УЕФА. Ботев е отстранен от гръцкия гранд Олимпиакос след 2:3 в Пловдив и 1:5 в Гърция. Локомотив губи от италианския Лацио с 0:2 и в двете срещи.

Мачът е от 21-ия кръг в елита. Главен съдия на дербито е Атанас Узунов. Преди дербито двата отбора са на пет точки един от друг. Ботев е с 32 точки, а Локомотив е с 28. Във въпросния сезон собственици на Ботев са т.нар. „брокери“ Христо Данов и Христо Александров. Локомотив пък е след управлението на Николай Гигов и собственик на тима е Николай Попов – Мартеница, който и до ден днешен остава най-младият президент в историята на клуба едва на 23 години. Мартеница е убит в София през 2005 година. Ботев търси реванш след като в първата среща на стадион „Христо Ботев“ Локомотив взима дербито с 2:1.

Любопитен е и треньорският сблъсък. Старши треньор на двата тима са легенди на Левски – Павел Панов води Ботев, а Иван Вуцов е старши треньор на Локомотив. След загубата във въпросното дерби и поражение от Спартак (Варна) като гост Вуцов е уволнен само 6 дни след двубоя.

Ботев открива в 21-та минута чрез Дончо Донев, играещи първия си сезон в Ботев, преминал точно от Локомотив през лятото. Костадин Видолов вкарва първия си гол от общо 7-те гола за Ботев в дербито. Така той се нарежда до играчите с попадения и за двата отбора в дербито след като преди това има 3 гола за Локомотив в дербитата. В 77-та минута Борис Хвойнев окончателно слага край на спора – 3:0. Георги Димитров – Каубоя в 83-та минута вкарва почетното попадение за Локомотив.

Така Ботев успява да вземе реванш за загубата в първото дерби и дърпа с 8 точки пред градския си съперник. В крайното класиране „канарчетата“ печелят отново бронзовите отличия с 50 точки, а Локомотив остава пети с 40 точки.

Този успех е последен за Ботев на „Лаута“ цели 20 години. Прокобата е прекъсната на 19 април 2014 година, когато „канарчетата“ печелят служебно срещу Локомотив, след като феновете на „смърфовете“ хвърлят множество бомбички недоволни от управлението на тогавашния президент Константин Динев и мачът е прекратен при 0:0 и след това е присъдена служебна победа на „жълто-черните“. На 10 март 2015 година Ботев печели и от игра на „Лаута“ с 2:0 и окончателно слага край на черната си серия.

Снимка: Фейсбук/Футболна България