Браво Цвети! За 13-и път на Australian Open! (ВИДЕО)

Първата българска ракета преодоля с 6:3, 7:5 Маргарита Гаспарян от Русия във финалния кръг на квалификациите в Дубай

Спортист №1 на България Цветана Пиронкова се класира за основната схема на Australian Open. Първата ни ракета победи Маргарита Гаспарян (Русия) с 6:3, 7:5 за 85 минути игра. Преди това българката постигна победи над южнокорейката На-Ле Хан с 6:0, 3:6, 6:1 и над японката Киока Окамура с 6:0, 6:1.

Пиронкова започна перфектно срещата и поведе с 3:0. Гаспарян обаче отвърна с три безответни гейма и изравни на 3:3.

Цвети успя да спре серията на Гаспарян за да поведе отново с 4:3. В 8-ия гейм Гаспарян поведе с 30:15, но българката отвърна с три поредни точки и пробив за 5:3. Той се оказа решаващ за изхода от този първи сет, защото като Пиронкова спечели последвалото си подаване, а с това и тази част с 6:3.

Във втория сет Гаспарян успя да дръпне в резултата с 3:0. След това Цвети взе инициативата и изравни на 3:3. Последваха разменени спечелени подавания до 5:5. Тогава Пиронокова успя да стигне до пробив и да сервира за мача. На собствено подаване българката затвори мача от петата си възможност.

Надпреварата в Мелбърн започва на 8 февруари. За Пиронкова това ще бъде 13-о участие Australian Open, където дебютира през 2006 година.

В основната схема и тази година ще бъде първата ни ракета при мъжете Григор Димитров.

„Толкова съм щастлива, че се класирах за основната схема на АО! Много се вълнувам, че ще се завърна там след няколко години отсъствие. Така че гледам с нетърпение напред“, заяви пловдивчанката пред официалния сайт на турнира.