Челси на финал на Световното клубно първенство (ВИДЕО)

Милан разби с 4:0 Лацио и е на полуфинал за Купата, Сити с 12 точки аванс във Висшата лига, Бетис крачи към финала в Испания, Спарта (Прага) и Минчев на полуфинал в Чехия

Европейският клубен шампион Челси се класира за финала на Световното клубно първенство. Лондончани победиха с минималното 1:0 азиатския първенец Ал Хилал в Абу Даби.

Единственото попадение на стадион „Мохамед Бин Зайед“ реализира нападателят Ромелу Лукаку в 32-ата минута, възползвайки се от груба грешка на защитник.

Английският тим беше без своя наставник Томас Тухел, който даде положителен тест за коронавирус, но все пак уреди среща с Палмейрас в спора за трофея в събота.

Челси заложи на силен стартов състав за първия си двубой от турнира, тъй като се включи директно от полуфиналите, като още в 11-ата минута Хаким Зиеш можеше да открие, но стреля над вратата.

Малко по-късно пък Лукаку остана на сантиметри от това да засече центриране на Аспиликуета, а в удар на белгиеца бе спасен от вратаря в 26-ата минута.

Все пак логичното се случи в 32-ата, когато Кай Хавертц проби отляво и успя да центрира, а Ал Шахрани се намеси лошо и свали топката за Лукаку, който от непосредствена близост нямаше как да пропусне.

Така първото полувреме приключи с минимален аванс на лондончани, който се запази до последния съдийски сигнал.

В началото на второто полувреме Хавертц стреля от малък ъгъл, но топката срещна гредата, а в 60-ата минута вратарят на Ал Хилал спаси хубав удар на Зиеш.

В 64-ата саудитският тим стигна до чиста възможност, но Кепа Арисабалага спаси удара на останалия сам срещу него Марега.

В 69-ата минута испанският страж на „сините“ отново се намеси решително, за да избие с една ръка изстрел на Кано, а Перейра пропусна третата добра възможност за Ал Хилал и така в крайна сметка тимът отпадна от турнира.

Милан ще срещне градския си съперник Интер в полуфиналите на турнира за Купата на Италия.

„Росонерите“ разбиха с 4:0 гостуващия Лацио във втория четвъртфинален сблъсък от надпреварата.

Той се игра на стадион „Сан Сиро“ в Милано и на практика бе решен още преди почивката, тъй като Рафаел Леао откри, а след това Оливие Жиру вкара още 2 гола.

През второто полувреме пък Франк Кесие оформи крайния резултат.

Домакините започнаха по-активно мача, докато римските „орли“ разчитаха на контраатаки и в 4-ата минута, след една такава, капитанът им Чиро Имобиле стреля опасно, но покрай вратата.

Милан отговори 8 минути по-късно, когато Франк Кесие нанесе първия точен изстрел в срещата, стреляйки от дистанция, но Пепе Рейна спаси.

В 18-ата минута и неговият колега Майк Менян се намеси решително след корнер, а в 24-ата Милан откри. Тогава Алесио Романьоли изведе със страхотно подаване от своята половина Рафаел Леао сам срещу вратаря и португалският национал хладнокръвно преодоля Рейна – 1:0.

Десетина минути по-късно Имобиле изпревари вратаря на Милан, ала ударът му от въздуха не попадна в целта.

После домакините нанесоха своя втори удар. След грешка при изнасянето на топката от Лацио топката попадна у Брахим Диас и той изведе Леао, който финтира защитник и центрира прострелно към наказателното поле, където Оливие Жиру засече и покачи на 2:0.

В добавеното време на първата част отново Диас започна голова атака, подавайки към Тео Ернандес, който центрира в пеналта и Жиру пак бе на точното място, за да засече и да оформи класиката – 3:0.

При този резултат дойде почивката, а малко след подновяването на играта Маурицио Сари направи тройна смяна в опит да промени развоя на срещата.

Това раздвижи играта на римляните, но те трудно стигаха до чисти голови положения, а в 65-ата минута загубиха заради травма и своя капитан Чиро Имобиле.

Малко по-късно пък Анте Ребич, който замени Жиру, пропусна страхотна възможност, след което и Сергей Милинкович-Савич стори същото.

Така се стигна до 79-ата минута, в която Франк Кесие се възползва от грешка в защитата на Лацио след корнер и от движение сложи точка на спора – 4:0.

Английският шампион Манчестър Сити вече има 12 точки аванс на върха във футболната Висша лига.

„Гражданите“ нанесоха пета последователна загуба на новака Брентфорд, след като го победиха с 2:0 на своя „Етихад“.

Началните минути на сблъсъка бяха равностойни, но постепенно момчетата на Хосеп Гуардиола овладяха инициативата и се настаниха трайно в половината на „пчеличките“.

Гостите пък разчитаха на контраатаки и имаха своите шансове през първото полувреме, но не се възползваха, а малко преди паузата допуснаха гол.

Преди това Рахим Стърлинг и Лапорт пропуснаха до открият резултата, ала в 40-ата минута първият се възползва от грешка при изнасянето на топката и я отне, след което бе съборен в пеналта и съдията отсъди дузпа.

Рияд Марез пък я превърна в гол и даде аванс на Манчестър Сити, който се запази до почивката.

След нея темпото на игра спадна като до средата на второто полувреме съперниците отправиха само един удар от дистанция, за да се стигне до 69-ата минута.

Тогава вратарят на гостите Давид Рая направи детинска грешка при разиграване и подари топката на Стърлинг, чийто удар спаси, но при добавката Де Бройне не му остави шанс – 2:0.

Така Манчестър Сити събра 60 точки и вече има с 12 повече от преследвача Ливърпул, който обаче е изиграл с 2 срещи по-малко.

Брентфорд остава с 23 пункта от 24 изиграни двубоя, а „гражданите“ се върнаха на победния път след ремито 1:1 със Саутхемптън в предишния кръг.

По същото време „светците“ разочароваха и още един от кандидатите за място в топ 4 на Висшата лига – Тотнъм.

„Шпорите“ повеждаха на два пъти в домакинството си 24-ия кръг, но в крайна сметка загубиха с 2:3, след като техен гол в добавеното време бе отменен с ВАР заради засада.

Бетис обърна като гост Райо Валекано до 2:1 в първия полуфинален сблъсък между двата отбора за Купата на краля в Испания.

Домакините на „Вайекас“ откриха резултата още в 5-ата минута, когато Алваро Гарсия засече с глава центрира на Иван Балиу.

В средата на първата част обаче Бетис изравни. В 26-ата минута Борха Иглесиас финтира двама и с мощен шут по земя възстанови статуквото – 1:1.

Гостите направиха обрата пълен в 68-ата минута, след като Кристиан Тейо подаде на Уилям Карвальо и той майсторски се освободи, за да излезе сам срещу вратаря и да донесе успеха на своите.

След него те вече чакат далеч по-спокойно реванша на своя „Бенито Вийямарин“, който е насрочен за 3-и март.

Спарта (Прага) спечели голямото дерби от 1/4-финалите за Купата на Чехия срещу вечния си съперник Славия (Прага).

Възпитаниците на Павел Върба се наложиха с 2:0 и продължават напред в турнира.

Българският национал Мартин Минчев започна на върха на атаката на Спарта и остана на терена до 63-ата минута, когато бе заменен от Хараслин.

Иначе Спарта стигна до успеха с два гола през първото полувреме. Ладислав Крейчи откри резултата в 10-ата минута.

Тогава силен шут на Сачек се отби от тялото на защитник и попадна в халфа на гостите, който отблизо довкара за 0:1.

Вторият гол бе дело на Якуб Пешек в 26-ата минута. Той подхвана контраатака от своето наказателно поле, комбинира с Визнер, който го изведе на стрелкова позиция, а Пешек елегантно прехвърли вратаря за 0:2.

В края домакините завършиха мача в намален състав, след като Тарас Качараба си изкара втори жълт и червен картон.

Така Спарта (Прага) се класира за 1/2-финала в турнира и се присъедини към Словачко, който също достигна до този етап.

Другите два полуфиналиста ще бъдат определени от сблъсъците Храдец – Бохемианс и Яблонец – Млада Болеслав.