Челси на финал за ФА Къп след 3:1 над Юнайтед (ВИДЕО)

Рома и Интер с 2:2 в Италия, Барселона размаза с 5:0 Алавес

Челси стана вторият финалист в турнира за Купата на Англия след категорична победа с 3:1 над Манчестър Юнайтед. По този начин „сините“ си осигуриха трето класиране във финала на най-стария футболен турнир в света за последните четири сезона. Битката за трофея на ФА Къп, която ще се състои на 1 август, ще бъде повторение на тази от 2017 година, когато Арсенал победи Челси с 2:1.

Челси се възползва от многото грешки в защита на Манчестър Юнайтед и вкара три гола чрез Оливие Жиру, Мейсън Маунт и след автогол на Хари Магуайър, а Бруно Фернандеш от дузпа в края оформи крайния резултат.

Срещата започна равностойно, без сериозни шансове за гол, а ключовият момент се оказа сблъсък глава в глава малко преди почивката между защитниците на Манчестър Юнайтед Хари Магуайър и Ерик Байи. Котдивоарецът бе изнесен на носилка с яка на врата и кислородна маска, а Магуайър продължи с превързана глава.

Това доведе до 12 минути продължение на първата част, като в 11-ата Жиру вкара от близка дистанция за 1:0 за Челси.

Секунди след почивката неумела намеса на Давид де Хеа след далечен удар на Мейсън Маунт позволи на лондончани да поведат с 2:0.

В 74-тата минута нови неконцентрирани действия в отбрана на „червените дяволи“ доведоха до автогол на Магуайър, който вкара топката в собствената си врата, опитвайки се да пресече центриране към Антонио Рюдигер.

В 85-ата минута Манчестър Юнайтед все пак стигна до почетен гол. Антони Марсиал бе изритан в наказателното поле и съдията Майк Дийн посочи бялата точка. Зад топката застана Бруно Фернандеш, който вкара за 1:3.

В последните секунди на добавеното време Калъм Хъдсън-Одой можеше да вкара четвърти гол за Челси, но от чиста позиция изстреля топката високо над вратата.

Рома и Интер завършиха наравно 2:2 в мач от 34-ия кръг в Серия „А“. Футболистите на Антонио Конте заемат второто място с актив от 72 точки, изоставайки на пет от лидера Ювентус преди днешното му домакинство срещу четвъртия Лацио. Рома пък остава на петата позиция с 58 пункта.

В 15-ата минута Интер поведе в резултата. Де Фрай засече с глава в мрежата центриране от корнер. Това беше попадение номер 500 в съперничеството между двата отбора в италианския елит.

В добавеното време на първата част Александър Коларов отне топката от Лаутаро и започна контраатака за домакините. Спинацола нанесе удар, който мина покрай Ханданович за 1:1.

След почивката и двата отбора започнаха силно. Първо Ханданович отрази удар на верету. Лаутаро се разписа в 54-ата минута, но голът беше отменен поради засада. В 57-ата минута Джеко проби и намери Мхитарян, който с мощен удар даде аванс на Рома.

Две минути преди края на мача Интер изравни чрез резервата Ромелу Лукаку. Белгиецът бе точен от дузпа, която бе отсъдена за нарушение на Спинацола срещу Виктор Моузес.

Италия, 34-ия кръг: Рома – Интер – 2:2, Парма – Сампдория – 2:3, Бреша – СПАЛ – 2:1, Дженоа – Лече – 2:1, Наполи – Удинезе – 2:1, Фиорентина – Торино 2:0, днес: Ювентус – Лацио

Барселона завърши сезона в испанското футболно първенство с разгромна победа с 5:0 над Алавес като гост. Категоричният успех бе малка утеха за каталунците, които остават втори в крайното класиране с 82 точки след шампиона Реал (Мадрид).

Тийнейджърът Ансу Фати даде аванс на гостите в 24-тата минута, когато засече от воле центриране на Лионел Меси. За капитана на Барселона това бе 21-ва асистенция през сезона, което е абсолютен рекорд в историята на испанския футбол. Самият Меси покачи на 2:0 в 34-тата минута, когато бе намерен от младия Рики Пуич, а секунди преди почивката Луис Суарес с глава покачи на 3:0 в полза на гостите.

Барселона не намали темпото и през второто полувреме и направи успеха си дори по-изразителен. В 57-мата минута Пуг се отчете с второ завършващо подаване в мача, като автор на гола стана Нелсон Семедо.

Крайното 5:0 бе оформено в 82-рата минута, когато Меси от движение записа 23-тия си гол в Ла Лига за сезона.

Ла Лига, 38-ми кръг: Алавес – Барселона 0:5, Валядолид – Бетис 2:0, Виляреал – Ейбар 4:0, Атлетико Мадрид – Реал Сосиедад 1:1, Еспаньол – Селта Виго 0:0, Гранада – Атлетик Билбао 4:0, Леганес – Реал Мадрид 2:2, Леванте – Хетафе 0:0, Осасуна – Майорка 2:0, Севиля – Валенсия 1:0