Челси триумфира в Лига Европа след 4:1 над Арсенал (ВИДЕО)

Еден Азар вкара 2 гола и обяви, че това е бил последния му мач за „сините“ от Лондон

Челси спечели за втори път трофея в турнира Лига Европа. Това стана след победа с 4:1 над Арсенал в изцяло английски финал, който се игра на Олимпийския стадион в столицата на Азербайджан Баку. До момента „сините“ бяха вдигали отличието само веднъж, като това се случи през 2013 година.

Всички голове в мача паднаха след почивката, като за „сините“ се разписаха Еден Азар на два пъти, Оливие Жиру и Педро, докато за Арсенал точен бе резервата Алекс Иуоби.

Срещата започна с натиск на символичните гости от Арсенал, който обаче не доведе до някакви сериозни голови положения пред вратата на Кепа Арисабалага.
Играта се задържа предимно в половината на Челси до около 30-ата минута, когато Челси промени ритъма на игра и на свой ред започна да застрашава вратата на Петър Чех.

Най-чистото положение за гол до почивката се откри пред Оливие Жиру, който с удар с левия крак от границата на наказателното поле тества рефлексите на Чех, а левият краен бранител Емерсон Палмиери също опита да затрудни със силен удар стража на Арсенал.

Челси започна брилянтно второто полувреме на мача и в 49-ата минута ниско центриране на Палмиери бе засечено с глава от Жиру, който прониза вратата на бившия си клуб за 1:0.

В 60-ата минута испанският нападател на „сините“ Педро покачи на 2:0, а положението за Арсенал стана трагично само пет минути по-късно, когато Еден Азар бе точен за 3:0 от дузпа, отсъдена за нарушение на Ейнсли Мейтланд-Найлс срещу Жиру.

В този момент Унай Емери опита да внесе някаква промяна в играта на Арсенал и в игра се появиха Матео Гендузи и Алекс Иуоби. Точно нигерийският национал върна надеждите на „артилеристите“ с много красив гол в 69-ата минута, с който намали на 1:3.

Инерцията в играта на Арсенал обаче угасна само три минути по-късно, когато Азар бе точен от близка дистанция за 4:1 в полза на Челси.

Последваха минути на непрестанни опасности и пред двете врати, като пропуски за Челси направиха Вилиан и Сесар Аспиликуета, докато Александър Лаказет и младият Джо Уилък пропуснаха отлични шансове за „артилеристите“.

За Арсенал загубата означава, че тимът няма да играе в Шампионската лига за трети пореден сезон.

Французинът Оливие Жиру от състава на Челси завърши като голмайстор в турнира Лига Европа за сезон 2018/19. Жиру приключи с 11 попадения, като последното от тях падна при успеха с 4:1 над Арсенал във финала на турнира. Подгласници на французина с по 10 гола станаха нападателят на Севиля Уисам Бен Йедер и нападателят на Айнтрахт Франкфурт Лука Йович.

Най-резултатният футболист за български клуб в основната фаза на турнира пък е Марселиньо от Лудогорец с 2 гола.

Еден Азар пък официално обяви, че напуска „сините“ от Лондон. Очаква се той да премине в испанския Реал (Мадрид).