Дебютни голове на Десподов и Неделев донесоха 2:1 срещу Кипър (ВИДЕО)

Тодор Неделев изигра най-силния си мач с националната фланелка до момента, трета поредна победа за България

България победи Кипър с 2:1 в мач от Група 3 на Лига „С“ от турнира Лига на нациите, а голям мач направи звездата на Ботев (Пловдив) Тодор Неделев, който донесе победния гол за „лъвовете“.

Гостите поведоха преди почивката с гол на Григорис Кастанос в 41-ата минута, но след почивката два гола на Десподов в 59-ата и Тодор Неделев в 68-ата, донесоха третата поредна победа за България в групата, където с 9 точки сме еднолични лидери. Втори е отборът на Норвегия с 6, Кипър е с 3 точки, а Словения с нула. Норвежците победиха снощи с 1:0 Словения.

Около 10 000 родни фенове подкрепиха националите, а накрая ги изпратиха със заслужени аплодисменти.

Във вторник гостуваме в Норвегия, а до края предстоят визита на Кипър (на 16 ноември) и домакинство на Словения (на 19 ноември).

Груба грешка на Страхил Попов в 41-ата минута коства скъпо на нашите. Авраам надхитри крайния защитник и напредна отляво, след което центрира към Кастанос, който прати топката в мрежата на Илиев.

На почивката БФС награди девет от 11-те живи сребърни медалисти от Олимпиадата в Мексико през 1968 година. На терена излязоха Стоян Йорданов, Атанас Геров – Кукумявката, Кирил Ивков, Ивайло Георгиев, Евгени Янчовски, Петър Жеков – Вълшебния стрелец, Георги Василев – Гочо, Георги Цветков – Цупето и Иван Зафиров – Копата. Церемонията пропуснаха легендата на ЦСКА Аспарух Никодимов и бившият централен нападател Михаил Гьонин, които бяха възпрепятствани от друг ангажимент.

Втората част започна с натиск на България. Най-активният Ивелин Попов напреда и центрира към Неделев, който беше изпреварен от защитник,а след това последва грешка на Страхил Попов, след която Сотириу излезе сам срещу родния вратар. „Десетката“ на Кипър стреля много силно, но и много високо над вратата. „Лъвовете“ упражниха натиск, но удари на Славчев бяха блокирани, а гол на българския капитан беше отменен поради засада.

Краев отстъпи мястото си на Георги Миланов в 57-ата минута, а минута по-късно „лъвовете“ изравниха. Страхил Попов центрира от въздуха към Десподов, който с глава вкара първото си попадение с националната фланелка.

Последва мощен натиск, но удар на Бодуров беше избит. Вратарят Панай пък в рамките на няколко секунди се намеси два пъти.

„Лъвовете“ бяха преобразени и атакуваха мощно. В 68-ата минута родната „десетка“ след поредната си добра изява подаде на Страхил Попов, който центрира отлично, а Тодор Неделев със страхотно воле вдигна публиката на крака – 2:1 за България. За звездата на „канарчетата“ това също бе дебютно попадение за националния тим.

В голямото дерби от Група „А“ Холандия разби Германия с 3:0.

Други резултати: Македония – Лихтенщайн 4:1, Ирландия – Дания 0:0, Норвегия – Словения 1:0, Армения – Гибралтар 0:1, Грузия – Андора 3:0, Латвия – Казахстан 1:1, Словакия – Чехия 1:2