Доминик Тийм победи Джокович и отново е на финал срещу Надал на „Ролан Гарос“

Австриецът Доминик Тийм се справи със световния №1 в 5-сетова драма, продължила 2 дни, за втора поредна година излиза за трофея в Париж

Доминик Тийм се класира за финала на Откритото първенство по тенис на Франция. Поставеният под номер четири в схемата австриец победи драматично с 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 7:5 лидера в световната ранглиста Новак Джокович.

Двубоят, който продължи близо 255 минути в два дни и предложи множество обрати, беше прекъсван на два пъти заради валежи от дъжд над Париж.

Шампионът във френската столица от 2016 година Джокович не успя да спечели четвърти пореден турнир от „Големия шлем“ за втори път в своята кариера.

25-годишният Тийм се класира за финала на „Ролан Гарос“ за втори пореден сезон. В мача за титлата австриецът ще се изправи отново срещу 11-кратния шампион Рафаел Надал, победил Роджър Федерер в три сета в петък.

Мачът между лидера в схемата Джокович и австриеца Тийм започна преди ден, но беше прекъснат заради дъжд в третия сет при равен резултат. Играта беше подновена в събота, но отново се наложи прекъсване в петата част при 4:1 в полза на австрийския тенисист.

След паузата от близо един час сърбинът отново проби и изравни подаването на съперника за 5:5, но Доминик Тийм спечели следващите два гейма и при третия си мачбол се класира за двубоя за титлата в неделя.

Драмата в деветия гейм от петия сет беше огромна. Тийм пропусна два последователни шанса да затвори срещата при собствен начален удар, а 32-годишният сърбин ги отрази и остана в двубоя, изравнявайки резултата в десетия гейм. След това Доминик Тийм спечели лесно подаването си и проби сервиса на Джокович за крайното 7:5.

Рафаел Надал има общо 11 титли в Париж и никога не е губил финален двубой във френската столица. Испанецът има 8 победи в общо 12 мача срещу Доминик Тийм. Надал записа три трисетови успеха срещу австриеца на „Ролан Гарос“. Последната е в двубоя за титлата през 2018 година.