От Пловдив стартира мащабно проучване за ефективността на ваксините
От Пловдив ще започне национално проучване, което ще проследи придобития имунитет след имунизацията с ваксината на Pfizer и и BioNTech. Целта е да се установи колко дълъг е той, еднакъв ли е при здрави хора и такива с придружаващи заболявания.
„Поне 1000 души трябва да проследим в началото, след имунизацията. Първоначално веднага след ваксинацията, а после на втория, шестия и дванадесетия месец след поставянето на ваксината“. Това обяви в Пловдив главният държавен санитарен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на извънредна пресконференция в Медицинския университет под тепетата. На нея той, ректорът на университета проф. д-р Мариана Мурджева и областният управител Дани Каназирева разясниха какви ще са първоначалните стъпки при изследванията за постваксинален имунитет и каква ще бъде системата за проследяване на имунитета на ваксинираните.
„Точно на Pfizer ваксината, когато правеха проучването на 44 000 души в целия свят, имаше при съобщените реакции една, която беше записана при резултатите от изследванията – счупване на лява ръка. Много ясно е, че няма връзка с ваксината, но всичко трябва да се има предвид. Защото не е изключено това счупване да се дължи на факта, че на изследвания временно му е прилошало“, припомни още доц. Кунчев.
„При направени близо милион ваксини в света в рамките на тия няколко дни, и при над 600-700 ваксинирани в България, а днес като броят им може да мине 1000, ваксината показва много добър профил на безопасност. От това, което видях досега, вече е ясно, че реакциите са много малки, най-много лека болезненост в ръката в рамките на няколко дни. Но между нас има имунизиран човек – проф. Мурджева, тя също може да каже“, обясни още главният държавен санитарен инспектор.
Ще се търси ефектът при различните възрастови групи и какви са страничните реакции
По думите му много е важно лекарите да знаят как ваксината работи при тийнейджъри, при хора на средна възраст и при възрастни.
„Всички ваксини имат някакъв процент нежелани реакции, въпросът е колко тежки са те и каква е честотата им. Ако говорим за леко повишаване на температурата, леко неразположение и болки в мястото на убождане на ръката, това са леки реакции. По-трудната част от научна гледна точка е проследяването на имунитета. То ще започне, когато започне масовата имунизация – до 2-3 месеца. Но за да започне, трябва всичко да се уговори като дизайн, лаборатории, мерки и т.н. То трябва да се осигури и с бюджет“, посочи доц. Кунчев.
Изследванията ще са насочени в две посоки
Според ректора на МУ-Пловдив проф. д-р Марияна Мурджева изследванията ще бъдат насочени в две насоки.
„Хората ще бъдат изследвани за наличие на антитела и за наличие на специализирани клетки, които могат да атакуват вируса. Но за това ще е необходим много сериозен преданалитичен етап. Хората ще трябва да бъдат класифицирани по пол, по възраст и по съпътстващи заболявания“, подчерта проф. Мурджева.
Тя съобщи, че тези дни е имало съвместна онлайн среща на имунолози от всички големи имунологични центрове в страната. Засега имало потвърждение от големите центрове – в МУ Пловдив, София, Националния център по паразитни болести, Центъра в александровска болница и в Стара Загора за участие в изследванията.