Епитропов на полуфинал на 200 метра бруст с нов национален рекорд

Габриела и Стефани Стоеви завършиха с победа участието си в Токио 2020

Българският плувец Любомир Епитропов се класира за полуфиналите на 200 метра бруст на Олимпиадата в Токио. С чудесен финален спринт националът успя да намери място в Топ 16 на най-добрите.

Любомир Епитропов даде резултат от 2:09.68 минути, което е нов национален рекорд. Той подобри собственото си върхово постижение до този момент – 2:10.12 минути.

Българинът завърши 5-и в своята серия и с 14 резултат продължава напред в престижната надпревара.

Най-бърз бе представителят на Нидерландия Арно Каминга с 2:07.37. Британецът Рос Мърдок влезе с последно време от 2:09.95.

Полуфиналите в дисциплината ще се проведат утре, 28 юли, и започват в 5.20 часа наше време.

С постигнатото до този момент българският национал вече изпълни целта, която му беше поставена от щаба.

„Да, изключително съм доволен, можех повече, но това е рекорд, най-добро време, влизане под 2.10 минути, доволен съм. Надявам се да се представя по-добре утре. Подготовката беше съсредоточена за 200 метра, а не за 100, затова се надявахме на по-добро представяне тук“, сподели Епитропов пред БНТ.

„Целта за мен е изпълнена. Искам да благодаря на целия екип и на цялата делегация, на всички, които ме подкрепят“, каза плувецът.

На финала на краткото интервю, младият спортисти се обърна към камерата и заяви: „А на всички, които оплюха всички участници на тази Олимпиада, ще кажа наздраве и лека вечер.“

Полуфиналите в дисциплината ще се проведат утре, 28 юли, и започват в 05:20 часа наше време.

В същото време Габриела и Стефани Стоеви завършиха с победа участието си в олимпийския турнир по бадминтон на двойки.

Българските сестри се наложиха в двубой от група „D“ над осмите в света Жонколпан Кититаракул/Равинда Прайонджай от Тайланд с 21:11, 16:21, 20:17 и заеха третото място, както и на Игрите в Рио де Жанейро през 2016 година.

Двукратните европейски шампионки Стоеви започнаха агресивно двубоя на честта и на паузата в първия гейм резултатът беше 11:6 точки в тяхна полза. Дванадесетите в световната ранглиста продължиха да доминират и стигнаха до 20:10 и реализираха втория геймпойнт след смаш на Габриела Стоева.

Във втората част тайландките започнаха по-концентрирано и поведоха с 3:0. Хасковлийките изравниха за 5:5, но паузата дойде при 9:11. Азиатките увеличиха преднината си и изравниха геймовете.

В решителната част резултатът се движеше точка за точка. В края му сестри Стоеви стигнаха до 20:17 и реализираха първия си мачпойнт след перо в аут на Кититаракул.

Снимки: Любомир Асенов, LAP.bg, БОК, Костадин Андонов – Start-Photo