Ерлинг Холанд влезе с историята, Дортмунд на четвъртфинал в ШЛ! (ВИДЕО)

10 от Порто изхвърлиха Ювентус и Кристиано Роналдо след продължения в Торино

Борусия (Дортмунд) се класира драматично за четвъртфиналите на Шампионска лига, след като победи Севиля и в реванша, за да продължи напред с общ резултат 5:4.

„Жълто-черните“ направиха 2:2 у дома във вторник вечер, а двете попадения в срещата вкара головата им машина Ерлинг Холанд.

Така норвежецът пренаписа историята на най-силния клубен турнир на УЕФА, тъй като се превърна във футболиста, достигнал най-бързо до котата от 20 гола, отбелязвайки ги в едва 14 участия, а освен това и в най-младия състезател (20 години и 231 дни), разписал се в шест поредни срещи от надпреварата.

Той вкара два пъти и за успеха с 3:2 в Испания на 17-и февруари, а сега стори същото и на „Сигнал Идуна Парк“, макар едно от попаденията му да бе доста куриозно.

То падна от дузпа, след като секунди преди нея гол на Холанд бе отменен заради нарушение в атака, а първото му изпълнение от бялата точка бе спасено от вратаря.

След това обаче наказателният удар бе пребит и норвежецът реализира, докато на два пъти точен за гостите бе Юсеф Ен-Несири.

Наставникът им Хулен Лопетеги направи 9 промени сред титулярите спрямо състава, загубил с 1:2 от Елче в събота, като върна в тима възстановените Жул Кунде и Ясин Буну.

От сметките на неговия колега Един Терзич пък отпаднаха Джейдън Санчо, Мануел Аканджи, Джовани Рейна, Марсел Шмелцер и Аксел Вицел, но въпреки това германците довършиха започнатото в Испания.

След равностойни начални минути те откриха резултата в 35-ата минута, когато Марко Ройс върна към Ерлинг Холанд от аутлинията и той отблизо насочи топката в мрежата за 1:0.

До почивката нови попадения не паднаха, а малко след нея се стигна до много интересен момент.

В 50-ата минута Холанд вкара гол, който обаче бе отменен заради нарушение в атака. След като разгледа ситуацията с ВАР и взе решение, главният съдия Джунейт Чакър прегледа и предходна такава, при която имаше задържане срещу норвежкия таран в наказателното поле.

Така турският арбитър отмени попадението и назначи дузпа. Тя първоначално бе спасена от вратаря на гостите, след което топката срещна гредата и се върна у Холанд, ала Ясин Буну отрази и опита за добавка.

След това обаче дузпата бе пребита, защото повторенията показаха, че стражът на Севиля не е стъпил на голлинията при изпълнението на Холанд.

Последният показа железни нерви – стреля в същия ъгъл, вратарят също се хвърли там, но този път нямаше шанс – 2:0 в 54-ата минута.

Четвърт час по-късно гостите също получиха дузпа заради нарушение на Емре Джан, а Юсеф Ен-Несири бе безпогрешен от бялата точка – 2:1.

В даденото от рефера 6-минутно продължение на срещата той вкара още едно попадение и така Севиля се нуждаеше от само още едно, за да стигне до продължения, ала в крайна сметка нямаше време.

След ремито Борусия продължава към следващата фаза на Шампионска лига и ще играе на четвъртфинал, докато испанците отпадат от турнира.

Ювентус победи Порто с 3:2 след продължения в мач-реванш от 1/8-финалите в Шампионската лига, но това не стигна за класиране към 1/4-финалите. „Драконите“ спечелиха първата среща у дома с 2:1, а двата гола на чужд терен ги класират напред в най-престижния европейски клубен турнир.

Домакините имаха отличен шанс да поведат още в  третата минута. Хуан Куадрадо центрира в наказателното поле. Там Алваро Мората стреля с глава, но не успя да преодолее Маркезин.

Малко след това дойде и отговорът на гостите отговориха подобаващо.  Удар с глава на Тареми се отби в напречната греда. В 17-ата минута главният съдия отсъди дузпа, след като Мерих Демирал закъсня с намесата си в наказателното поле и препъна Тареми. Оливейра се нае с изпълнението и изпрати Шчесни в грешния ъгъл – 0:1!

В 27-ата минута се откри нов шанс пред Мората, но вратарят излезе и блокира удара му. Три по-късно Рабио опита удар от воле, но той не беше достатъчно силен и Маркесин успя да спаси. В добавеното време на първата част Шчесни трябваше да прави поредно спасяване след диагонален шут на Оливейра.

Три минути след почивката Ювентус успя да изравни. Бонучи изведе Роналдо в наказателното поле и той комбинира с Киеза, който прати топката в горния ляв ъгъл на вратата на Маркезин за 1:1.

В 54-ата минута се стигна до най-спорното положение в мача. Съдията Бьорн Кайперс спря играта, Тареми изрита топката след сигнала. Нападателят беше изгонен, след като само две минути по-рано получи първия си жълт картон в мача. Юве веднага натисна и бе близо до втори гол. В 57-ата минута домакините удариха греда, след като Киеза преодоля вратаря, но си поведе топката твърде дълго. Там се намеси Пепе, а след това топката се отклони в страничния стълб.

В 63-ата италианците стигнаха до пълен обрат, след като центриране на Куадрадо беше засечено с глава от Киеза. Топката мина близо до ръцете на Маркезин, но той нямаше как да реагира, тъй като ударът бе с достатъчно сила и отблизо.

Киеза пропусна да реши всичко в 82-ата минута. Италианецът бе близо до своя хеттрик, но останал сам срещу Маркезин, не успя да преодолее стража на гостите. Секунди по-късно Сар от „драконите“ стреля, но Шчесни се намеси.

Киеза пропусна да реши всичко в 82-ата минута. Италианецът бе близо до своя хеттрик, но останал сам срещу Маркезин, не успя да преодолее стража на гостите. Секунди по-късно Сар от „драконите“ стреля, но Шчесни се намеси. В добавеното време Мората получи пас зад защитата, овладя и отбеляза, но попадението правилно беше отменено заради засада. Малко след това пробив на Куадрадо завърши с удар в напречната греда и мачът влезе в продължения.

Порто можеше да шокира домакините в деветата в 99-ата минута. Марега стреля отблицо с глава отблизо, но в ръцете на Шчесни. Три по-късно Роналдо изскочи сам срещу вратаря, който влезе доста остро в краката му и го препъна, но съдията прецени, че Маркесин е играл с топката и не отсъди дузпа.

Кошмарът за Юве настъпи в 115-ата минута. Гостите получиха правото да изпълнят пряк свободен удар на около 30 метра от вратата. Оливейра застана зад топката и стреля по земя, а Шчесни не успя да се намеси добре и топката попадна в мрежата му. Само две след това Юве си върна аванса в резултата, след като Рабио засече с глава центриране от ъглов удар. Това обаче не бе достатъчно за „бинконерите“ да продължат напред.