Пълен списък на проектите, които се нуждаят от алтернативно финансиране
Пловдив се нуждае от източник на финансиране, който да гарантира реалното разплащанията на всеки отделен етап от планираните в следващите години дейности. И макар към настоящия момент Общината да е в добро финансово състояние, проекти извън капиталовата програма трудно биха могли да се осъществят без „алтернативни приходоизточници„. Намирането на такива е действие, което би позволило финансиране, без да се налага допълнителна данъчна тежест върху пловдивчани. Тези аргументи кметът Здравко Димитров прилага към предложението за поемане на дългосрочен общински дълг в размер на до 120 000 000 лева, осигурени от Европейската инвестиционна банка. От документацията става ясно, че преговори в тази насока са започнали още през 2016-та година, а в края на 2019-та година Европейската банка сама е изпратила предложение до ресорния зам.-кмет за предоставяне на кредитна линия във връзка с „реализирането на важни инфраструктурни обекти“.
Предложението е за „хипотетичен транш от 50 000 000 евро“ с падеж 25 години, гратисен период за сумата на главницата до 2027 година и лихва под 1%.
Обектите и проектите (на обща стойност 441 296 964 лева), финансирането на които би се осъществило по тази линия, общинската администрация пък разделя условно в 4 групи.