Финландия сензационно победи с 2:0 като гост световния шампион Франция (ВИДЕО)

Двубоят бе ръководен от Никола Попов, скандинавците гостуват на България в неделя, ето и останалите резултати

Финландия постигна сензационна победа с 2:0 като гост на световния шампион Франция в контролна среща, играна на „Стад дьо Франс“ в Париж. Двубоят бе ръководен на ниво от българския арбитър Никола Попов.

Финландците, които са следващият съперник на България в Лигата на нациите, успяха да се наложат над експериментален състав на Франция, като и двата гола за успеха вкараха дебютантите Маркус Форс и Они Валакари.

Франция доминираше в началните минути и бе близо до гол в 15-а минута, но удар с глава на Маркус Тюрам срещна напречната греда.

Противно на хода на играта, гостите поведоха в 28-а минута с попадение на нападателя на Брентфорд Маркус Форс. Три минути по-късно Финландия нанесе втори удар чрез друг 21-годишен дебютант – Они Валакари, който се възползва от грешка в защитата на домакините и с левия крак от 20 метра удвои резултата.

След почивката Финландия бе близо до трето попадение, но Кауко не успя да преодолее Манданда от удобна позиция. До края скандинавците удържаха аванса си и прекъснаха серията на Франция от 12 мача без загуба.

Победата със сигурност ще даде самочувствие на Финландия преди гостуването на България в неделя, 15 ноември, на Националния стадион „Васил Левски“ в мач от Лигата на нациите.

Италия отнесе Естония с 4:0 в контролна среща, която се игра без изолирания заради COVID селекционер Роберто Манчини. Винченцо Грифо се разписа на два пъти за Скуадра Адзура, а по един гол отбелязаха Федерико Бернардески и Рикардо Орсолини в самия край на мача от дузпа.

Италианците се подготвят за решителните си мачове от турнира Лига на Нациите, като в неделя приемат Полша, а три дни по-късно излизат на Босна и Херцеговина. Алесандро Бастони от Интер (М) записа първия си мач за италианската селекция, а в стартовите 11 след петгодишна пауза се завърна Роберто Сориано от Болоня.

Домакините не оставиха много време на Естония да се надява на добър резултат и в 14-ата минута Грифо откри с топовен изстрел от 25 метра, записвайки първото си попадение за тима. Полузащитникът на Ювентус Федерико Бернардески удвои в 27-ата минута, след като нахлу от дясно и по диагонала наказа вратаря Мееритс.

Естония имаше едно положение за гол, но вратарят Сиригу спаси шута на Рауно Сапинен в 53-ата минута от близо. В 75-ата обаче Грифо вкара второто си попадение в мача, след като реализира дузпа, дадена заради фаул срещу Локатели. Крайното 4:0 фиксира Рикардо Орсолини, който влезе смяна на Бернардески и завърши атака на Стефан Ел Шаарауи.

Халфът на Бетис Серхио Каналес вкара първото си попадение с екипа на Испания, след като откри резултата при гостуването на Нидерландия, завършило в крайна сметка 1:1. Той се разписа за 0:1 в 18-ата минута, след като получи пас от Алваро Мората и с удар с левия крак доказа, че се намира в отлична форма през целия сезон.

Но Дони ван де Беек изравни две минути след началото на второто полувреме, след като останал непокрит, засече центриране на Оуен Вейндал. Мемфис Депай пък можеше да осигури победата на Лалетата, когато получи чудесно подаване от Дензел Дъмфрис и остана сам. Вратарят-дебютант Унай Симон обаче спаси удара и доказа потенциала си.

Още един футболист записа първи мач за испанската селекция и това е 20-годишният Маркос Йоренте от Атлетико (Мадрид), който се появи на терена в последните 20 минути, но не успя да помогне за победата.

Испанците изглеждаха по-добрия отбор, който имаше ясна идея какво прави на терена в голяма част от мача. Но след 60-ата минута с множество смени и двата отбора разстроиха ритъма си на игра.

Испания е на върха в група A4 в турнира Лига на Нациите и сега ще гостува в събота на Швейцария, а три дни по-късно приема Германия.

Германия надви Чехия с гол на Лука Валдшмидт в 13-та минута и спечели втората си победа за календарната година, въпреки че селекционерът на световните шампиони от 2014 година Йоахим Льов даде почивка на повечето си основни футболисти.

Германците контролираха мача генерално, но пропуснаха много положения, както бе и в предходните срещи на отбора. Флориан Нойхаус от Борусия Мьонхенгладбах удари дясната врата на вратата на чехите, но и на Кевин Трап му се наложи да направи няколко спасявания, включително късно в мача след удар на Матей Видра.

Единствената друга победа за годината за германците бе с 2:1 през миналия месец като гости на отбора на Украйна, който те ще срещнат отново в събота в Лайпциг при закрити врата. Бундестимът ще завърши 2020 с гостуване на Испания три дни по-късно.

Германският селекционер даде почивка на капитана Мануел Нойер и на редица други основни футболисти, сред които Тони Кроос, Тимо Вернер и други. Илкай Гюндоган изведе отбора с капитанската лента за първи път в кариерата си, но напусна терена на почивката. Крайните защитници Боте Баку от Волфсбург и Филип Макс от ПСВ Айндховен пък направиха своите дебюти.

Валдшмидт вкара единствения гол на добавка след центриране на Макс в 13-та минута, като вратарят на гостите Иржи Павленка отрази първия удар на халфа Нойхаус. След това Юлиан Брандт стреля над напречната греда, а Павленка, който игра само в сряда и ще пропусне мачовете на чехите в Лигата на нациите заради решение на клуба му Вердер Бремен, спаси шут на Баку и резервата Надийм Амири.

Германците така и не вкараха втори гол през първото полувреме, а Нойхаус уцели гредата в 77-та минута. Само пет по-късно пък Трап спря удар на Видра с глава и запази преднината на домакините.

Чехите ще играят в Лигата на нациите срещу Израел и Словакия.

С два гола на Миши Батчуай Белгия обърна Швейцария в контрола с 2:1 и гледа с оптимизъм за мача с Англия в Лигата на Нациите след няколко дни. С двете си попадения Батчуай вече има сериозния рекорд от 13 гола в 13 мача с екипа на Червените дяволи.

С победата пък Белгия увеличи постижението си на 4 години без домакинско поражение.

Още в 12-ата минута Адмир Мехмеди обаче даде преднина на гостите от Швейцария, след като вратарят Себастиан Борнаувс опита да боксира топката от главата му, но закъсня и я видя в мрежата си. Белгийците създадоха две добри атаки до почивката, които обаче не дадоха резултат.

Четири минути след началото на второто полувреме Белгия изравни, след като Юри Тилеманс пресече пас на швейцарците. Без да се бави подаде на Батчуай, който направи финт и с мощен изстрел наказа вратаря Ивон Мвого. Претенциите на гостите бяха за засада, но в приятелските мачове ВАР не се използва все още и попадението беше зачетено.

Белгия стигна до успеха в 70-ата минута. Доди Лукебакио проби от ляво и от аутлинията върна на дебютанта Томас Фокет, който пък с едно докосване подаде на Батчуай за 2:1.

Световният вицешампион Хърватия завърши 3:3 като гост на Турция в контролна среща, в която три гола паднаха само в рамките на пет минути след началото на второто полувреме в Истанбул.

Йосип Брекало асистира на Марио Пашалич за второто изравняване в мача в 53-ата минута, а три минути по-късно сам изведе своите напред. Но турците бързо стигнаха до ново равенство в 58-ата минута чрез водещия си реализатор в момента Дженгиз Юндер.

Джен Тосун откри от дузпа за домакините в 23-ата минута, а Анте Будимир изравни след 9 минути. Дениз Тюрюч даде преднина на турците пет минути преди края на първото полувреме след асистенция на Тосун.