Гришо на финал в Лондон и №3 в света (СНИМКИ И ВИДЕО)

Григор Димитров ще срещне още веднъж Давид Гофен в мач за титлата тази вечер

Григор Димитров играе най-добрия тенис в кариерата си. Българинът продължи победния си ход на финалите на АТП в Лондон и реализира четвъртия си мач пойнт за успеха си с 4:6, 6:0, 6:3 над американеца Джак Сок в „О2 Арена“.

След четвъртата си поредна победа Гришо се класира за финала, където за втори път ще срещне испанеца Давид Гофен. Той веднъж го разби в групата, като и на него върза един „геврек“ – 6:0, 6:2. Преди най-големия финал в кариерата и на двамата българинът води с 4:1 победи.

„Мисля, че неговото самочувствие расте от мач на мач тук. Но аз няма да си мисля за самочувствието му или за неговата игра точно сега. Естествено, едва ли ще се повтори предишния ни мач, и за двама ни това е едно ново и различно ниво“, заяви Григор Димитров.

Гришо стана първият дебютант, сигнал до финала, след испанеца Давид Ферер през 2007-а година (загуби от Роджър Федерер), като ще се опита да победи друг испанец – Давид Гофен и да спечели финала на сезона. Алекс Кореча през 1998-а година бе последният дебютант, който сложи короната на финалите на АТП с победа над Карлос Моя.

Титла в Лондон ще направи сезона най-добрия в кариерата на Григор Димитров. Той спечели 3 титли до момента – в Бризбейн, в София и в Синсинати – първа от веригата Мастърс 1000.

Дори и да загуби днес, Гришо вече достигна най-доброто класиране като професионалист. В понеделник, когато ранглистата на АТП бъде официално обявена, българинът ще бъде №3 в света с актив от 4650 точки, изпреварвайки Александър Зверев, който остава с 4610.

„Целта ми беше да завърша годината в Топ 10, а сега съм в Топ 3. Това е чудесно, това е чудесна награда. Това е, върху което се бях фокусирал. Това е добре не само за мен, но и за целия ми екип. Това ни дава много добра основа за старта на новия сезон“, заяви още Григор Димитров.

Поставеният под №6 във финалите тенисист трябваше да се справи с някои от демоните от миналото си, за да достигне до петия си финал през сезона. Димитров имаше баланс от 1 победа срещу 3 загуби в мачовете си с Джак Сок. Но при две от тези загуби българинът имаше мач пойнт, и то не един, като не успя да ги реализира. В това число е и двубоят им тази година в Париж, в който той пропиля 4 мач пойнта.

Сега Димитров трябваше да прогони всички тези спомени, когато снощи сервираше за победата при 5:3 в третия сет. Той успя да обърне развоя на мача след много силен първи сет за американеца, в който Джак Сок контролираше играта с мощния си форхенд. Българинът бе спечелил 11 от последните си 14 срещи и му трябваха още 4 точки, за да достигне мечтания финал за титлата.

Но Сок дебнеше за всяка негова грешка. Сега американецът спаси 4 мач пойнта и дори достигна до 2 брейк пойнта, преди Димитров да измъкне победата, след като съперникът му най-накрая сгреши и прати топката в мрежата.

„Понякога не е достатъчно само да се бориш ментално, а трябва наистина да изхвърлиш демоните от главата си, демоните от предишните мачове със своя опонент. Аз съм много щастлив, че успях да издържа на напрежението. Въпреки че трябваше да спасявам брейк пойнт, дори евентуално да играя още няколко гейма, просто приех ситуацията. Мисля, че именно от такива ситуации човек много се учи и добива полезен опит.

Джак Сок, който при дебюта си в Лондон достигна до полуфиналите, ще завърши сезона на рекордно в кариерата си място – №8 в световната рангриста на АТП.

„Мисля, че той наистина вдигна играта си едно ниво нагоре във втория и третия сет. Пласира някои наистина луди разигравания. Той играе наистина много постоянно цяла година и това е причината да е толкова добър на финалите тук“, призна Джак Сок.

Снимки: nittoatpfinals.com