Исландия за исторически първи път на Световно първенство (ВИДЕО)

Сърбия и Испания също си осигуриха квоти за Мондиал 2018, Италия и Хърватия отиват на бараж

Националният отбор на Исландия сътвори поредния си неочакван подвиг и се класира за световното първенство по футбол в Русия, където още при първия си мач ще счупи рекорд. Исландците са най-малката страна в историята, стигала до участие на най-големия футболен форум, след като победиха с 2:0 Косово и завършиха на първо място в група „I“.

Гюлфи Сигурдсон вкара за 1:0 пет минути преди края на първото полувреме, когато се възползва от грешка в отбраната на косоварите, дриблира на границата на наказателното поле и изпрати топката в мрежата на гостите. Той асистира на Йохан Гудмундсон за крайното 2:0, след като в 68-та минута му подаде на празна врата и дясното крило не се затрудни при удара.

С това исландците доказаха, че грандиозният успех на европейското първенство съвсем не е случаен. Сега обаче те са изправени пред ново, още по-голямо предизвикателство – световните финали в Русия. Там Исландия ще бъде най-малката страна при население от едва 350 хиляди души. Предишният рекорд държеше 1.3-милионният Тринидад и Тобаго, който изпрати своята делегация на световното първенство в Германия през 2006-а година.

Хърватия спечели място на баражите, след като победи с 2:0 Украйна в директния мач. Андрей Крамарич получи топката от Лука Модрич в 62-та минута и вкара с глава за 1:0, а осем по-късно се разписа и след асистенция на Иван Ракитич, който пък беше изведен с пас от защитата. С това хърватите останаха втори с 20 точки, а украинците са трети със 17.

В мач без значение Турция завърши наравно 2:2 срещу Финландия и остана на четвърто място.

Асиер Иярименди вкара първия си гол за испанския национален отбор по футбол, който спечели с 1:0 като гост на Израел и завърши на първо място в група „G“ на световните квалификации в зона Европа. На второто място останаха италианците, които победиха с 1:0 Албания като гости, а в третия мач от потока Македония разгроми с 4:0 Лихтенщайн.

Иярименди вкара победния гол в 76-та минута. Защитата на Израел се справи с центриране от корнер от дясната страна на вратата, но изчистената високо топка падна на волето на полузащитника на Реал Сосиедад, който я изпрати в мрежата зад Ариел Харуш с удар извън наказателното поле. С това иберийците спечелиха деветата си победа от десет мача в квалфикациите и запазиха минимални шансове да бъдат поставени като лидери в група от световното първенство в Русия. Те са 11-и в ранглистата на ФИФА, а жребият е през декември.

Антонио Кандрева вкара единствения гол за Италия при победата в гостуването срещу Албания. Халфът на Интер беше оставен непокрит на далечна греда при центриране на Леонардо Спинацола в 73-та минута и вкара за крайното 1:0 с мощен удар от воле. Световните шампиони от 2006-а година ще играят бараж за визи за Русия.

Македония пък вкара по два гола през двете полувремена за победата с 4:0 срещу Лихтенщайн и завърши на пето място, но само при точка изоставане от Израел и две от Австрия.

Снимка: thesun.co.uk