Историческа победа на България с 2:1 над Словения (ВИДЕО)

Божидар Краев стана герой на мача с 2 гола навръх Съединението

България спечели първия си, исторически мач в новосформирания турнир Лигата на нациите. На стадион „Стожице“ селекцията на Петър Хубчев се наложи с 2:1 над Словения и то точно на националния ни празник по случай Съединението на България. Божидар Краев даде аванс на родните национали с гол от съблекалнята, но в края на първото полувреме Зайц изравни. През втората част нов гол на Краев дари победата на България.

Тодор Неделев започна като титуляр и бе заменен от Иван Горанов в 82-ата минута, а вратарят Мартин Луков остана на резервната скамейка. Героят Божедар Краев пък отстъпи мястото си на Мартин Райнов в 72-ата минута.

На трибуните на съоръжението в Любляна имаше и сериозно ВИП-присъствие. До президента на БФС Борислав Михайлов бе президентът на УЕФА Александър Чеферин.

Двубоят започна ударно за България. След 130 секунди игра, „лъвовете“ поведоха с прекрасен гол на Божидар Краев. Футболистът на Мидтиланд изстреля истински снаряд далеч извън наказателното поле, пращайки топката в долния десен ъгъл за 0:1. Последваха още няколко опасности пред вратата на домакините.

В 40-ата минута Словения изравни. След центриране отдясно на Скубиц, Зайц с глава насочи неспасяемо топката в горния десен ъгъл за 1:1.

Втората част започна с натиск на домакините, които можеха да направят обрат в самото начало. Зайц стреля от фаул, от границата на наказателното поле, но прати топката високо над вратата. В 53-ата минута само блестяща намеса на родния страж предотврати втори голвъв вратата му. Ясмин Куртич осъществи индивидуален пробив, стигна до границата на наказателното поле и стеля изключително прецизно. Пламен Илиев обаче, с невероятна намеса, изби в корнер отиващата в горния му ляв ъгъл топка.

В 59-ата минута България нанесе втори удар по своя съперник, като за втори път точен бе Божидар Краев. Той се възползва от хубав пас на Ивелин Попов и грешка на Белец, след което на празна врата не сгреши за 1:2.

До края на мача Словения упражни натиск, но така и не успя да стигне до изравнително попадение.

В следващия си мач България е дочакин на Норвегия на 9 септември, неделя, от 19:00 часа на националния стадион „Васил Левски“. Норвежците победиха с 2:0 у дома Кипър.

В най-очаквания двубой в група 1 на лига „А“ Германия и Франция направиха силен мач, но не си отбелязаха гол за крайното 0:0.

Словения: 1.Белец; 2.Скубич, 5.Струна, 17.Мевля, 13.Йокич; 10.Кампъл (82-7.Дервишевич), 6.Кърхин (66-11.Безяк); Зайц, 8.Куртич, 21.Вербич; 19.Шпорар (73-9.Матавж)
Селекционер: Т. Кавчич

България: 23.П. Илиев; 11.Бандаловски, 5.Бодуров, 4.Чорбаджийски, 15.Божиков (46-21.Лясков); 7.Г. Костадинов, 6.Славчев; 19.Десподов, 12.Краев (70-20. Райнов), 8.Неделев (81-17.Горанов); 10. И. Попов

Всички резултати:

Лига „А“, група 1: Германия – Франция 0:0

Лига „В“, група 2: Чехия – Украйна 1:2

Лига „В“, група 4: Уелс – Ирландия 4:1

Лига „С“, група 3: Словения – България 1:2, Норвеги – Кипър 2:0

Лига „D“, група 1: Казахстан – Грузия 0:2 (начело на Казахстан е Станимир Стоилов), Латвия – Андора 0:0

Лига „D“, група 4: Армения – Лихтенщайн 2:1, Гибралтар – Македония 0:2

Снимки: LAP.bg