Историческо! Владимир Илиев световен вицешампион! (ВИДЕО)

Българинът добави среброто от световното към европейската си титла отпреди 2 години

Владимир Илиев направи феноменално състезание и спечели сребърен медал в индивидуалния старт на 20 км от световното първенство по биатлон в Йостерсунд, Швеция. Българинът порази 19 от общо 20 мишени и финишира на 1:08.7 мин. след шампиона Арнд Пфайфер. Германецът, който беше перфектен в стрелбата, отказа конкуренцията с време от 52:42.4 мин. Трети се нареди Тарей Бьо (Норвегия). Той изостана само с 4 десети от Илиев.

След тежкия и колеблив сезон с противоречиви резултати в Световната купа, Илиев, който след няколко дни ще навърши 32 години, постигна върха в кариерата си. Това се случва две години, след като той спечели и първа европейска титла за България в мъжкия биатлон.

Медалът е първи при мъжете от световни първенства. Досега най-добрите постижения принадлежаха на Владимир Величков, който е два пъти пети. Иначе при жените сребро има Цветана Кръстева от 1989 година. Ива Шкодрева през 1991-а и Екатерина Дафовска през 1995-а и 1997-а пък спечелиха бронзови медали.

Великолепно се представи и Димитър Герджиков. Той също направи само една грешка и завърши 21-и на 3:42,3 минути зад Пайфер. Краси Анев, който преди седмица стана Европейски шампион в същата дисциплина, пък е 27-и с 2 грешки и изоставане от 4:13,3. Четвъртият ни представител Антон Синапов направи 6 грешки до трета стрелба и не завърши състезанието.

„В момента не мога да осъзная какво се случва, но се чувствам много добре. Знаех, че може да се класирам добре с една грешка, дадох всичко от себе си, в края не ми беше останала много енергия, но на всички им беше трудно, на Тарей Бьо накрая също му беше много тежко“, заяви щастливият български биатлонист пред Евроспорт.