Ивайло Петев дебютира начело на Босна и Херцеговина с 2:2 във Финландия (ВИДЕО)

Ето всички резултати от световните квалификации в Европа за Мондиал 2022 в Катар

Ивайло Петев спечели точка в дебюта си като селекционер на националния отбор по футбол на Босна и Херцеговина, който стигна само до равенство 2:2 в гостуване срещу Финландия в мач от група „D“ на световните квалификации.

Отборът на Петев не успя да вкара гол през първото полувреме, но Миралем Пянич откри резултата десет минути след началото на втората част. Халфът на Барселона се разписа на добавка след изпусната дузпа, но домакините обърнаха резултата с попадения на Теему Пуки в 58-та и 77-та минута. Мирослав Стеванович обаче изравни шест преди края на редовното време и така Босна и Херцеговина спечели точка.

Селекцията на Петев почива в следващия кръг и приема световния шампион Франция на 31 март.

„Петлите“ също не успяха да се откъснат във временното класиране на група „D“, след като завършиха наравно 1:1 срещу Украйна. Антоан Гризман изведе световните шампиони от Русия 2018 напред в резултата с красиво попадение през първото полувреме, но защитникът Преснел Кимпембе си вкара автогол през втората част.

Французите гостуват на Казахстан на 28 март, а Украйна приема Финландия.

Португалия победи с 1:0 Азербайджан в световните квалификации по футбол, а Сърбия се наложи с 3:2 над Република Ирландия преди директния мач между двата фаворита в група „А“ на 27 март.

Максим Медведев вкара топката в собствената си врата в 37-та минута за победата на португалците, които приеха съперника си на стадиона на Ювентус в Торино заради рестрикциите срещу Ковид-19 в страната. Иначе Кристиано Роналдо и компания доминираха през целия мач срещу Азербайджан, но така и не успяха сами да вкарат гол. Звездата на Юве стреля цели осем пъти към вратата и бе най-близо до гол от статично положение, но вратарят Шахрудин Махамадалиев отрази удара.

Португалия гостува на Сърбия в събота, докато Азербайджан се изправя срещу домакина на световното първенство Катар в приятелски мач.

Сърбите също срещнаха големи затруднения в първия си мач, след като Алан Браун даде преднина на Република Ирландия в 18-ата минута. Душан Влахович обаче изравни за домакините в 40-ата, а Александър Митрович донесе победата на западните съседи с голове в 69-ата и 75-ата. Джеймс Колинс върна ирландците в мача четири минути преди края, но гостите не успяха да изравнят до края.

Белгия постигна пълен обрат за победа с 3:1 срещу Уелс на старта на световните квалификации по футбол в група „Е“. Отборът на Роберто Мартинес обаче заема временно второто място, след като Чехия разгроми с 6:2 Естония като гост и оглави класирането преди домакинството си на белгийците на 27-и март.

Хари Уилсън изведе Уелс напред в резултата в десетата минута на мача на стадион „Ден Дрееф“, на който за клубния си отбор Льовен играе българският национал Кристиян Малинов. Белгийците стигнаха лесно и бързо до пълен обрат, след като Кевин Де Бройне изравни в 22-та минута с шут извън наказателното поле, а Торган Азар се разписа шест по-късно с глава.

Ромелу Лукаку оформи крайния резултат от дузпа в 73-та минута, с което увеличи головата си сметка за националния отбор на 58 попадения. С тази победа Белгия продължи пълната си доминация в квалификации, след като отборът спечели всичките си десет мача в пресявките за Евро 2020, както девет от десет с едно равенство за Русия 2018. „Червените дяволи“ стигнаха до полуфиналите на световното първенство.

Томаш Соучек отбеляза хеттрик за Чехия с голове в края на първото и началото на второто полувреме при разгрома с 6:2 в Талин. Патрик Шик, Антонин Барак и Якуб Янкто също бяха точни за чехите, а Рауно Сапинен и Хенри Аниер се разписаха за естонците. Те вкараха първия и последния гол.

Националният отбор на Русия победи с 3:1 Малта като гост на старта на световните квалификации в зона Европа и сложи край на серията си от шест поредни мача без успех. Така домакините на последния Мондиал заеха първото място на група „G“, след като Словения постигна изненадваща победа като домакин на вицешампиона Хърватия.

Артьом Дзюба откри резултата в 23-та минута във Валета, а 12 по-късно капитанът асистира на Марио Фернандеш за 2:0. Резервата Александър Собольов пък добави третото попадение за руснаците в последната минута на мача, след като Джоузеф Мбонг бе намалил преднината им в 56-ата с шут под напречната греда.

В следващия кръг Русия приема Словения, докато Малта гостува на Словакия. Хърватия пък ще бъде домакин на Кипър след грандиозния провал снощи в Любляна.

Словения спечели с 1:0 срещу именития си съперник с гол на Санди Ловрич в 15-ата минута. Той преодоля Доминик Ливакович с рикошет след удар от около 15 метра, а пет по-рано Никола Влашич уцели напречната греда за хърватите.

Стеван Йоветич пък вкара два гола за отбора на Черна гора, който стигна до пълен обрат и победа с 2:1 срещу Латвия в мач от група „G“. Норвегия обаче зае първото място във временното класиране, след като надви с 3:0 Гибралтар с попадения на Александър Сьорлот, Кристиан Торствелдт и Йонас Свенсон.

По-рано пък Турция откри световните квалификации в зона Европа с изненадваща победа с 4:2 срещу фаворита Нидерландия.