Ивет Лалова на полуфинал на 200 м на СП в Доха

Мирела Демирева остана едва десета на финала на скок височина

Ивет Лалова-Колио се класира с лекота за полуфиналите на 200 метра на световното първенство по лека атлетика в катарската столица Доха.

Българката бягаше във втората серия на седма пътека и завърши първа с време 22:79 секунди. След силен финален спринт тя изпревари с една стотна от секундата британката Джоди Уилямс. Трета остана фаворитката Муджинга Камбунджи от Швейцария с 22:81 сек, с което също се класира по право..

За Ивет това е седмо поредно участие на шампионати на планетата.

Полуфиналите в дисциплината са тази вечер след 21:30 часа българско време. Шампионката на 200 м от последните две световни Дафне Схиперс от Холандия не стартира в коронната си дисциплина заради контузията в слабините, която получи по време на полуфиналите на 100 метра.

Мирела Демирева обаче остана далеч от медалите в Доха. Българката се провали на 193 см и се нареди десета във финала на скока на височина. Олимпийската и европейска вицешампионка  завърши състезанието със 189 см, които преодоля от втори опит.

Това беше четвърто участие на българката на Световно първенство, но и най-слабият й финал от трите, в които взе участие. Мирела беше девета в Пекин през 2015 г. и седма преди две години в Лондон.

Преди финалите Мирела заяви, че ще скача единствено за златния медал, но след това чистосърдечно призна, че се е провалила, въпреки че българските фенове на спорта не са на същото мнение.

Мария Ласицкене спечели третата си поредна световно титла в скока на височина. Рускинята, която се състезава под неутрален флаг, стигна до златото в Доха с постижение от 2.04 метра.