Канзас Сити Чийфс спечели титлата в NFL отново след 50 години (СНИМКИ И ВИДЕО)

„Вождовете“ победиха Сан Франциско с 31:20, изпълненията на Дженифър Лопес, Шакира и Деми Ловато взривиха Супербоул

Канзас Сити Чийфс сложи край на 50-годишното си очакване и спечели за втори път титлата в Националната футболна лига на САЩ. В Супербоул LIV в Маями „вождовете“ се наложиха с 31:20 над Сан Франциско 49ърс след 21 безответни точки в последната четвърт.

Наградата за „Играч на мача“ отиде при куотърбека на победителите Патрик Махоумс, който завърши двубоя с две подавания за тъчдаун, общо 286 подадени ярда, един тъчдаун по земя и две пресечени подавания. 24-годишният Махоумс се представяше под обичайните си стандарти в първите три четвърти на мача, което бе и основна причина Канзас да изостава с 10:20 преди заключителните 15 минути, но в тях младият плеймейкър доказа безспорната си класа. Всичко започна с 44-ярдов пас към уайд ресийвъра Тайрик Хил, който бе последван от едноярдово подаване към тайт енда Травис Келси за 17:20. Минути по-късно последва ново 5-ярдово подаване на Махоумс към Деймиън Уилямс за 24:20, а точка на спора сложи Уилямс с втория си тъчдаун в мача по-малко от две минути преди края.

Успехът бе знаменит и за треньора на Канзас Сити Анди Рийд, който за първи път спечели титлата, постигайки 227-мата победа в кариерата си. До момента Рийд бе треньорът с най-много победи, но без нито един шампионски пръстен в цялата 100-годишна история на НФЛ.

На противоположния полюс остана треньорът на Сан Франциско Кайл Шанахан, който вече е притежател на антирекорда за двата най-големи допуснати обрата в историята на Супербоул. През 2017 година Шанахан бе офанзивен координатор в тима на Атланта Фалкънс, който отстъпи в мача за купата „Винс Ломбарди“ на Ню Инглънд Пейтриътс с 28:34, въпреки че водеше с 28:3 в края на третата четвърт.

Куотърбекът на Фортинайнърс Джими Гарополо завърши срещата с 219 подадени ярда, един тъчдаун и два пресечени паса за символичните гости, които отново разчитаха предимно на двете си основни оръжия – силна игра в защита и движение на топката по земя в нападение.

„Първото нещо, което ще направя, е да отида в „Дисни Уърлд“. Сан Франциско показа невероятна игра в защита. Това бе най-добрата отбрана, срещу която съм се изправял някога в моята кариера. Но ние обърнахме този мач като отбор. Ние никога не се предаваме, борим се заедно и се борим до края“, заяви Патрик Махоумс при получаването на трофея за „Най-добър играч“ в мача.

Сериозно внимание от публиката на стадион „Хард Рок“ в Маями получи концертът на полувремето на латинодивите Дженифър Лопес и Шакира, а химнът на САЩ преди началото на мача бе изпълнен от друга популярна певица – Деми Ловато.